Zbohom žltnutiu: Aquafix UV 100 od ADLER chráni nábytok pred farebnými zmenami

Krásna skriňa z tmavého orecha časom zbledne a stane sa nevýraznou, bukový stôl stratí krásnu červenú farbu a svetlá javorová posteľ získa nepekný žltý nádych: slnečné a UV žiarenie časom poškodí živý materiál drevo a nechá ho zožltnúť.
9. 9. 2022

Tento efekt je obzvlášť nepríjemný, keď sa nábytok nerovnomerne zafarbí, pretože povrchy sú vystavené rôznemu stupňu slnečného žiarenia. Ale tomu je teraz koniec: nový komponent na ochranu pred svetlom Aquafix UV 100 od ADLER poskytuje vysoko účinnú ochranu proti žltnutiu!

Dvojitý úžitok

Čo sa vlastne deje počas žltnutia? Wolfgang Danzl, ktorý vyvinul novú ochranu proti žltnutiu v laboratóriu ADLER, vysvetľuje: „Lignín, jedna z hlavných zložiek dreva, je veľmi citlivý na svetlo. Najmä vysokoenergetické UV žiarenie spúšťa chemickú reakciu na povrchu dreva. Výsledkom je degradácia lignínu a zmena farby.“ Presne tu prichádza ADLER Aquafix UV 100: Jedinečná a inovatívna kombinácia účinných látok absorbuje UV žiarenie a tým spomaľuje chemickú reakciu. Prirodzený farebný odtieň dreva je zachovaný a dokonca zintenzívnený. Pretože zatiaľ čo väčšina prostriedkov na ochranu dreva pred svetlom farbu dreva časom zosvetlí, ADLER Aquafix UV 100 má opačný efekt: ochrana proti svetlu drevo zvýrazní a podčiarkne tak jeho individuálny charakter. „ADLER Aquafix UV 100 má dvojitú výhodu,“ vysvetľuje Wolfgang Danzl: „Prostriedok na ochranu dreva pred svetlom zintenzívňuje farbu každého dreva a zaisťuje, že táto farba zostane zachovaná aj pri intenzívnom slnečnom žiarení.“

Nekomplikovaná aplikácia

Aplikácia je mimoriadne nekomplikovaná: ADLER Aquafix UV 100 je vhodný pre všetky vodouriediteľné 1K a 2K transparentné laky zosortimentu ADLER nábytkových lakov Bluefin, ako je nový univerzálny lak Bluefin Unistar alebo obzvlášť prirodzený Bluefin Softmatt. Prostriedok na ochranu pred svetlom sa vmieša do laku a môže sa ihneď spracovať. Nanášané množstvo a schnutie laku zostáva nezmenené - efekt je však pôsobivý: ADLER Aquafix UV 100 vytvára zvýraznenie podobné laku na báze rozpúšťadiel a zaručuje vysokoúčinnú ochranu proti žltnutiu - takže drevo vyzerá stále sviežo a prirodzene aj po mnohých hodinách vystavenia slnečnému žiareniu!

ADLER - V našich žilách prúdi farba

So 670 zamestnancami je ADLER popredným rakúskym výrobcom farieb, lakov a prostriedkov na ochranu dreva. Spoločnosť založenú v roku 1934 Johannom Berghoferom, ktorá je dodnes rodinným podnikom, riadi v tretej generácii Andrea Berghoferová. Takmer 22 000 ton farby každoročne opúšťa továreň vo Schwazi a dostáva sa k zákazníkom vo viac ako 30 krajinách po celom svete. ADLER má distribučné spoločnosti v Nemecku, Taliansku, Poľsku, Holandsku, Švajčiarsku, Českej republike a na Slovensku; jediným výrobným miestom je ADLER-Werk Lackfabrik vo Schwazi/Tirolsku (AT). ADLER je prvou spoločnosťou vo svojom odbore, ktorá je od roku 2018 100 % klimaticky neutrálna. Spoločnosť ADLER znížila svoju ekologickú stopu na minimum pomocou mnohých opatrení. Zvyškové emisie, ktorým sa aj napriek všetkým týmto opatreniam nedá vyhnúť, kompenzuje spoločnosť ADLER kúpou uznávaných certifikátov o ochrane klímy, čím pomáha financovať nové projekty v oblasti ochrany klímy.

© adler-lacke.com