Veľa svetla, svetlé drevo, žiadne žltnutie

Kombinácia tak nadčasová, ako krásna: svetlé drevo a veľa svetla. Ktokoľvek dnes stavia, už nepremýšľa o oknách, ale o sklenených priečeliach, posuvných dverách, panoramatickom zasklení - denné svetlo v obytnom priestore je čisto životnou kvalitou. To isté platí pre skutočné, svetlé drevo, ktoré zlepšuje vnútornú klímu, je príjemné pre oči a vytvára príjemnú atmosféru. Bohužiaľ, svetlo a drevo nemôžu stáť proti sebe - hrozí žltnutie. Ale existuje riešenie tohto problému!
17. 9. 2019

Čím viac svetla, tým poškodenejšie drevo

Lignovit Interior UV 100 je bezfarebná vnútorná lazúra, ktorá chráni drevo a jeho prirodzenú krásu. Je to mylná predstava, že iba drevo v exteriéri vyžaduje náter. Dokonca aj vo vnútri neošetrené drevo nezostane dlho pekné, pokiaľ ho nechránime. V závislosti od typu dreva sa zmení na žlté, šedé alebo vybledne - čím viac svetla, tým rýchlejšie,“ vysvetľuje architekt ADLER Manfred Höfurthner. Lignovit Interior UV 100 bol vyvinutý, aby tomu zabránil. Vnútorná lazúra je druh opaľovacieho krému na drevo, vďaka čomu sa obaja navzájom znášajú. Architekti sa preto nemusia zaobísť bez veľkorysého svetla ani svetlého dreva.

Žiadne žltnutie, žiadne zaťaženie

Každý druh dreva reaguje na slnečné svetlo individuálne. Z tohto dôvodu vyvinula spoločnosť ADLER rôzne systémy ochrany pred svetlom pre rôzne druhy dreva. Lignovit Interior UV 100 nie je bezfarebný, ale v mierne belavom tóne jedľa. Ostatné svetlé odtiene sú Montblanc, Grossglockner a Zugspitz. S pridanými pigmentmi a špeciálne, vysoko účinnou ochranou proti slnečnému žiareniu, lazúra stabilizuje lignín v dreve a chráni svetlé drevo ihličnatých stromov pred nevzhľadným zafarbením, vysvetľuje Dr. Markus Fessler z vývojového oddelenia ADLER pre drevostavby. Samozrejme je na báze vody, certifikovaný rakúskou environmentálnou značkou bez chemických konzervačných látok na drevo a zaručuje použitie v interiéri bez zaťaženia. Vďaka svojej vysokej priedušnosti zaisťuje zdravú vnútornú klímu. Túžba po dostatku svetla v obývacej izbe a trvalo krásnom, prírodnom dreve už nie je protikladom - vďaka Lignovitu Interior UV 100.

© adler-lacke.com