Vďaka Anti-heat technológii z laboratórií ADLER zostávajú okná a vchodové dvere aj v horúčave žiarivo krásne

Teplo, teplejšie, najteplejšie: snáď každé leto sú lámané teplotné rekordy, v tých sa zapotia nielen ochrancovia klímy. Všetky spoločnosti pôsobiace v stavebníctve taktiež čelia veľkým výzvam spôsobeným extrémnymi teplotami: teplo ovplyvňuje mnoho použitých materiálov, najmä v prípade tmavých odtieňov.
22. 7. 2022

Odtiene čiernej a tmavo sivej, ktoré sú v súčasnosti tak obľúbené medzi architektmi a projektantmi, sa v letnom slnku obzvlášť silne zahrievajú. Pália pri dotyku, ale ešte viac páli otázka odolnosti – obzvlášť pri drevených oknách a dverách: „Príliš vysoké teploty skracujú životnosť povrchovej úpravy. Pri drevených prvkoch môže dochádzať k nepríjemnému výronu živice. A plast sa dokonca deformuje,“ hovorí Rainer Troppmair, vedúci vývojového oddelenia povrchových úprav pre oblasť stavebníctva ADLER. Preto popredný rakúsky výrobca lakov, farieb a ochrany dreva už roky využíva nano technológie: Na prianie je možné do povrchovej úpravy pridať špeciálnu prísadu Anti-heat proti prehrievaniu, ktorá udržuje nižšiu povrchovú teplotu a tým spoľahlivo chráni lakovaný povrch a materiál pod ním.

Tepelný štít

Špeciálna prísada Anti-heat proti tepelným účinkom obsahuje pigmentové častice odrážajúce infračervené žiarenie. „Tieto pigmenty umožňujú, aby sa tepelné žiarenie skutočne odrazilo, takže sa povrch zahreje asi o 25 stupňov Celzia menej," vysvetľuje Troppmair. To má samozrejme zmysel najmä pri „lapačoch tepla“ ako sú odtiene antracit alebo tmavo sivá. Ale červenkasté, hnedé alebo dokonca zelené a modré odtiene tiež môžu ťažiť z dodatočného tepelného štítu. Inovácia zaujme predovšetkým pri oknách a dverách, ktorých rámy a povrchy zároveň prepúšťajú teplo do domu. Použitie technológie proti prehrievaniu by bolo možné aj pri drevených fasádach v tmavých odtieňoch, ale bolo by to veľmi pracné a drahé vzhľadom na veľké plochy. Drevené fasády navyše obvykle nie sú priamo spojené s nosnou konštrukciou domu, a preto do interiéru odovzdávajú len malé množstvo alebo žiadne teplo.

Nižšie namáhanie, dlhšia životnosť

Na druhej strane ADLER dôrazne odporúča lakovanie vysokokvalitným systémom Polycolor 2K SQ s Anti-heat úpravou najmä pri plastových oknách, aby sa predišlo obávanej deformácii. Ale top produkty na povrchovú úpravu drevených okien ADLER Aquawood Covapro a ADLER Aquawood Covatop XT môžu byť samozrejme tiež doplnené teplenú ochranu, rovnako ako systém na povrchovú úpravu vchodových dverí ADLER Aquawood Protor. „Každý stupeň Celzia smerom nadol znamená oveľa nižšiu termomechanickú záťaž pre spojivá obsiahnuté v lakovacom systéme a tým aj oveľa dlhšiu životnosť konečnej povrchovej úpravy,“ prezrádza Troppmair. Drevo sa navyše „nepotí“ – je zamedzené nepríjemnému výronu živice.

Tmavé tóny, jasná radosť

Preto napríklad stoláreň Holtkamp v nemeckom Borchene pravidelne používa prísadu ADLER Anti-heat: „Ak chcú tmavšie odtiene, odporúčame našim zákazníkom hneď od začiatku systémy ADLER s funkciou ochrany proti teplu.“ hlási Hubert Holtkamp zo spoločnosti v Severnom Porýní-Vestfálsku, ktorá sa špecializuje na výrobu okien a dverí. „Je to trochu drahšie, ale oplatí sa to,“ je presvedčený profesionálny výrobca. Tento špeciálny systém sa osvedčil najmä pri smrekovci, a to aj s tmavo červenými tónmi. U antracitovej a čiernosivej je podľa Holtkampa prakticky nutnosťou! A nielen pre neho. Povrchová úprava ADLER s technológiou Anti-heat bola nedávno nepostrádateľným pomocníkom aj pre veľký projekt vo Švajčiarsku: Wenger Fenster AG obdržal zákazku na výrobu viac ako 6 500 (!) nových drevených okenných prvkov v elegantnom sivom odtieni. Po konzultácii s obchodným zástupcom ADLER Jürgom Niebeckerom sa vedúci závodu Wenger Michael Allenbach rozhodol pre povrchovú úpravu ADLER Aquawood Covatop XT vo farenom odtieni NCS S 6502-Y s prísadou proti prehrievaniu. Prvé okná boli namontované vlani v lete a osvedčili sa. Výroba pre druhú etapu ukážkovej renovácie beží v súčasnej dobe na plné obrátky. Pretože vďaka technológii Anti-heat od spoločnosti ADLER zostávajú okná a vchodové dvere žiarivo krásne aj na tom najhorúcejšom slnku!

ADLER - V našich žilách prúdi farba

So 670 zamestnancami je ADLER popredným rakúskym výrobcom farieb, lakov a prostriedkov na ochranu dreva. Spoločnosť založenú v roku 1934 Johannom Berghoferom, ktorá je dodnes rodinným podnikom, riadi v tretej generácii Andrea Berghoferová. Takmer 22 000 ton farby každoročne opúšťa továreň vo Schwazi a dostáva sa k zákazníkom vo viac ako 30 krajinách po celom svete. ADLER má distribučné spoločnosti v Nemecku, Taliansku, Poľsku, Holandsku, Švajčiarsku, Českej republike a na Slovensku; jediným výrobným miestom je ADLER-Werk Lackfabrik vo Schwazi/Tirolsku (AT). ADLER je prvou spoločnosťou vo svojom odbore, ktorá je od roku 2018 100 % klimaticky neutrálna. Spoločnosť ADLER znížila svoju ekologickú stopu na minimum pomocou mnohých opatrení. Zvyškové emisie, ktorým sa aj napriek všetkým týmto opatreniam nedá vyhnúť, kompenzuje spoločnosť ADLER kúpou uznávaných certifikátov o ochrane klímy, čím pomáha financovať nové projekty v oblasti ochrany klímy.

© adler-lacke.com