Stolárstvo Burkart ukazuje svoje farby

„Vytvárať hodnoty, utvárať domov“ je motto tradičnej stolárskej dielne Burkart z Bad Kohlgrub v Hornom Bavorsku. Výrobca kvalitného nábytku a dverí aktívne berie budúcnosť do svojich rúk – a prešiel na vodouriediteľné laky ADLER!
8. 8. 2023

K tohtoročným už 70. narodeninám si Stolárstvo Burkart nadelilo ten najlepší darček. V auguste minulého roka zahájil majiteľ Jozef Burkart a jeho syn Anton dlho plánovaný projekt: prechod na vodouriediteľné laky. „Opakovane sme o tom premýšľali. Avšak v minulosti ponuka jednoducho nespĺňala naše štandardy kvality. Mali sme obavy, najmä pokiaľ ide o odolnosť povrchov voči čistiacim prostriedkom na báze rozpúšťadiel,“ hovorí Josef Burkart, ktorý prevzal firmu založenú jeho rodičmi v roku 1953. Vývoj vodouriediteľných povrchových úprav však ďalej pozorne sledoval – a v lete minulého roka sa konečne presvedčil, že nastal ten správny čas! Zároveň mu však bolo jasné: „Keď prestúpiť, tak jedine s ADLER!“ Pretože spoločnosť ADLER ako priekopník vodouriediteľných farieb a lakov od samého počiatku disponuje potrebnými odbornými znalosťami, skúsenosťami a zároveň vyspelou technológiou, aby bol takto špecializovaný projekt úspešný a bez komplikácií. Rovnako ako ADLER vodouriediteľné farby môžete spracovávať aj svojpomocne!

Rýchla zmena

Preto Josef Burkart zavolal svojmu obchodnému zástupcovi ADLER. Za niekoľko dní stál už stál špecialista spoločnosti ADLER vo dverách dielne s plechovkou laku Bluefin Pigmores 4in1. Tento vodouriediteľný krycí lak je všestranným riešením pre perfektné lakovanie krycou farbou, s ktorou stoláreň Burkart často pracuje, najmä s odtieňmi čiernej a bielej. „Táto klasika je nadčasová a elegantná, a presne tak zodpovedá nášmu krédu. Naši zákazníci by sa predsa mali dlho tešiť z kvalitného nábytku,“ zdôrazňuje Josef Burkart. O niekoľko skúšobných lakovaní neskôr už nič nestálo v ceste dokonalému povrchu lakovanému vodouriediteľnými farbami. Tím Burkart neskrýval prekvapenie: Žiadna pracná prestavba, žiadne zložité technické zmeny v lakovni – zmena prebehla rýchlo a úplne hladko. „A pretože sme boli tak nadšení, krátko nato sme úplne prešli na vodouriediteľné laky od ADLER aj v oblasti transparentných lakov,“ hlási majster výroby.

Ochrana životného prostredia

Pre zmenu bolo rozhodujúcich niekoľko kritérií: „Na jednej strane je to samozrejme myšlienka udržateľnosti, ktorá pre nás zohráva úlohu. Prechodom na vodouriediteľné povrchové úpravy výrazne znižujeme naše emisie rozpúšťadiel a našu stopu CO2, a tým chránime naše životné prostredie. Dôležité sú aj príjemné pracovné podmienky pre zamestnancov, jednoduché čistenie prístrojov vodou a nekomplikovaná likvidácia. Ďalším argumentom v prospech celkového prechodu výroby bolo, že môžeme držať zásoby a tým aj priestorovú a finančnú náročnosť na čo najnižšej úrovni. A konečne, kvalita povrchu je jednoducho vynikajúca!“ vymenovávajú spoločne majitelia Anton a Josef Burkartovci.

Kvalita povrchu

Kvalita povrchu má v stolárstve Burkart obzvlášť vysokú prioritu. „Povrchová úprava tvorí na celom nábytku finálnu vrstvu a preto hrá rozhodujúcu úlohu v celkovom dojme. Veľa vecí môžete vďaka nej vylepšiť, ale aj veľmi pokaziť,“ je presvedčený Josef Burkart. Hoci je s farbou Bluefin Pigmores 4in1 možné vytvoriť kompletnú povrchovú úpravu, tím stolárstva Burkart ide dokonca tak ďaleko, že pri požiadavke na obzvlášť odolné povrchy farbu prelakuje transparentným lakom Bluefin Top-Antiscratch od ADLER. Zákazníci oceňujú vysokú odolnosť a dlhú životnosť svojho nábytku – rovnako ako jeho ekologickú výrobu: „Proaktívne hovoríme, že pracujeme s vodouriediteľnými lakmi a dostávame množstvo pozitívnych ohlasov,“ hovorí Anton Burkart. Je si tiež istý, že vzhľad vytvorený vodouriediteľnými transparentnými lakmi – menej zvýraznená kresba a teda obzvlášť prirodzene vyzerajúci vzhľad – plne zodpovedá súčasnému trendu. Pokiaľ si však zákazník želá výraznejšiu farbu dreva, tím Burkart tiež rád využije širokú škálu moridiel od ADLER.

Istota

Na majstrov stolárov v 10-člennom tíme urobil dojem aj nový vodouriediteľný transparentný lak Bluefin Unistar, ktorý je možné spracovávať aj ako jednozložkový. „Úprimne – to je sen!" pochvaľuje si Josef Burkart efektívne spracovanie s vynikajúcou odolnosťou. Všeobecne je používanie vodouriediteľných povrchových úprav výhodné nielen pre lakovačov, ale aj pre celý tím stolárov. „Samozrejme treba dbať na niekoľko vecí, možno budeme teraz musieť pracovať trochu opatrnejšie, napríklad pri brúsení, a tiež zabezpečiť, aby dochádzalo k dobrej výmene vzduchu a aby sa pri sušení neprášilo,“ zhŕňa Burkart. Pokiaľ sa ale objaví nejaká otázka, jednoducho zdvihne mobil a experti spoločnosti ADLER sú mu kedykoľvek k dispozícii a radi ponúknu radu a pomoc. Každopádne odvaha na zmenu sa stolárstvu Burkart rozhodne vyplatila – tým skôr, že cena vodouriediteľných lakov sa vplyvom koronavírusovej krízy, dostupnosti rozpúšťadiel a ďalších faktorov výrazne priblížila cene rozpúšťadlových lakov. V konečnom dôsledku sú potom pre zákazníka ešte lacnejšie vďaka nižším nárokom na materiál!

ADLER – V našich žilách prúdi farba

S približne 720 zamestnancami je ADLER popredným rakúskym výrobcom farieb, lakov a prostriedkov na ochranu dreva. Spoločnosť založenú v roku 1934 Johannom Berghoferom, ktorá je dodnes rodinným podnikom, riadi v tretej generácii Andrea Berghoferová. Takmer 22 000 ton farby každoročne opúšťa továreň vo Schwazi a dostáva sa k zákazníkom vo viac ako 30 krajinách po celom svete. ADLER má distribučné spoločnosti v Nemecku, Taliansku, Poľsku, Holandsku, Švajčiarsku, Českej republike a na Slovensku; jediným výrobným miestom je ADLER-Werk Lackfabrik vo Schwazi/Tirolsku (AT). ADLER je prvou spoločnosťou vo svojom odbore, ktorá je od roku 2018 100 % klimaticky neutrálna. Spoločnosť ADLER znížila svoju ekologickú stopu na minimum pomocou mnohých opatrení. Zvyškové emisie, ktorým sa aj napriek všetkým týmto opatreniam nedá vyhnúť, kompenzuje spoločnosť ADLER kúpou uznávaných certifikátov o ochrane klímy, čím pomáha financovať nové projekty v oblasti ochrany klímy.

© adler-lacke.com