Šetrné k životnému prostrediu skrz naskrz

Ochrana životného prostredia a udržateľnosť sú dôležité každý deň v roku. Žiadny z nich sa však nehodí tak dobre na zvyšovanie povedomia a utváranie nových impulzov ako Svetový deň životného prostredia, ktorý pripadá na 5. júna – a tento deň si pripomíname aj v spoločnosti ADLER-Werk Lackfabrik z tirolského Schwazu, kde dnes aj zajtra platí heslo „Čistá práca, čisté životné prostredie“.
5. 6. 2023

Priekopník v oblasti nízkoemisných povrchových úprav na báze vody; jedna z prvých spoločností v odbore s klimaticky neutrálnou výrobou; prvý dodávateľ farieb a lakov s certifikátom obehového hospodárstva Cradle to Cradle® - výsledky popredného rakúskeho výrobcu povrchových úprav v oblasti udržateľnosti sú skutočne pôsobivé. V spoločnosti ADLER to však nie je dôvod zaspať na vavrínoch, naopak je to stimul k tomu, aby sa stala ešte lepšou. Rozsiahly projekt „Závod budúcnosti“, ktorým ADLER rozširuje svoj závod vo Schwaze, je sprevádzaný ambicióznou ekologickou a energetickou koncepciou. Sortiment ekologicky šetrných farieb a lakov sa stále rozširuje a vozový park spoločnosti ADLER má byť v nasledujúcich rokoch kompletne prevedený na elektrický pohon.

Do práce na bicykli

V spoločnosti ADLER sa však udržateľnosť neobmedzuje iba na veľké ciele a projekty, ale prebieha aj v malom meradle, v každodennom pracovnom živote. Chcete uviesť niekoľko príkladov? Na často dlhé cesty po areáli závodu je možné využiť žiarivo žlté bicykle ADLER, ktoré nájdete na každom rohu. A ak chcete aj vy cestovať do práce ekologicky, môžete si (e-)bicykel prenajať ako firemný bicykel ADLER – vaša kondícia aj peňaženka vám poďakujú, pretože vďaka modelu lízingu je bicykel približne o tretinu lacnejší ako jeho kúpa. Plastové kelímky pri kávovaroch v závode ADLER boli nahradené papierovými, a ak si prinesiete vlastný kelímok, každá pätnásta káva je zadarmo. A jedlo, ktoré zostane nezjedené v jedálni ADLER po obedňajšej prestávke, si môžu zamestnanci odniesť domov – samozrejme zadarmo! Ročne sa tak pred smetiakom zachráni približne 1 000 kilogramov potravín.

Odpad? Nie, surovina!

Keď už hovoríme o odpade: v spoločnosti ADLER je predchádzanie vzniku odpadu a recyklácia veľkou témou. Vo vždy čistom a dobre udržiavanom areáli závodu nenájdete žiadne povaľujúce sa odpadky. Vo všetkých budovách sú zberné miesta, kde sa triedi papier a plasty, kovy a organický odpad – odpad sa tak mení na nové recyklovateľné materiály. Na niekoľkých servisných miestach spoločnosti ADLER sa používajú drviče lepenky, ktoré menia vyradené kartónové obaly na výplňový materiál – bublinková fólia sa tak stáva minulosťou. Plechovky a vedierka od farieb, ktoré sú balené na prepravu, sú samozrejme tiež recyklovateľné – prázdne a stierkou vyčistené nádoby je možné odovzdať na ktorejkoľvek recyklačnej stanici. Je celkom dobre možné, že zo zozbieraných plastových nádob sa nakoniec opäť stanú vedierka na farby, pretože nádoby mnohých farieb na steny v sortimente ADLER sú vyrobené z recyklovaného plastu. A tie dopĺňa nové znovuplniteľné vrecko: vrecko pre obľúbené farby na steny Aviva Alpen-Weiß a ADLER Mineralfarbe je nielen praktické, hygienické a bezpečné, ale tiež šetrí približne 70 % plastov v porovnaní s bežnou nádobou. Ďalší dôvod, prečo siahnuť po ekologicky vyrábaných a balených produktoch ADLER – nielen na Svetový deň životného prostredia, ale aj každý iný deň v roku!

ADLER – V našich žilách prúdi farba

S približne 720 zamestnancami je ADLER popredným rakúskym výrobcom farieb, lakov a prostriedkov na ochranu dreva. Spoločnosť založenú v roku 1934 Johannom Berghoferom, ktorá je dodnes rodinným podnikom, riadi v tretej generácii Andrea Berghoferová. Takmer 22 000 ton farby každoročne opúšťa továreň vo Schwazi a dostáva sa k zákazníkom vo viac ako 30 krajinách po celom svete. ADLER má distribučné spoločnosti v Nemecku, Taliansku, Poľsku, Holandsku, Švajčiarsku, Českej republike a na Slovensku; jediným výrobným miestom je ADLER-Werk Lackfabrik vo Schwazi/Tirolsku (AT). ADLER je prvou spoločnosťou vo svojom odbore, ktorá je od roku 2018 100 % klimaticky neutrálna. Spoločnosť ADLER znížila svoju ekologickú stopu na minimum pomocou mnohých opatrení. Zvyškové emisie, ktorým sa aj napriek všetkým týmto opatreniam nedá vyhnúť, kompenzuje spoločnosť ADLER kúpou uznávaných certifikátov o ochrane klímy, čím pomáha financovať nové projekty v oblasti ochrany klímy.

© adler-lacke.com