Samoregeneračná technológia pre laky od spoločnosti ADLER: „Niečo také sa môže stať raz za 10 rokov“

Na Fensterbau Frontale v Norimbergu predstavil rakúsky výrobca farieb ADLER revolučnú technológiu: „SH-Technology“ označuje spoločnosť inováciu vyvinutú vo vlastnom výskumnom laboratóriu. Tým sa zabráni následnému poškodeniu v prípade poškodenia povrchu. To je dôvod, prečo SH znamená samo-hojenie/samoregenerácia: Poškodené miesta (napr. pri krupobití) sú uzavreté a nedochádza k odlupovaniu, tvorbe pľuzgierov ani k úniku kyseliny trieslovej. V rozhovore Dr. Albert Rössler, vedúci výskumu a vývoja v spoločnosti ADLER, vysvetľuje, ako táto technológia funguje.
19. 4. 2016

Pán doktor Rössler, ako vznikla SH technológia?
Základná technológia, ktorá umožňuje tento samoliečebný mechanizmus, je založená na drobných všestranných mikrokapsulách. To nám otvára inteligentný spôsob, ako konkrétne uvoľňovať špeciálne prísady do laku v požadovanom okamihu. Skúmali sme to roky. Všetko to začalo štátom financovaným projektom, na ktorom spoločnosť ADLER spolupracovala s Fraunhofer Institute IFAM v Brémach. Výsledky sme si tiež spoločne patentovali. Kapsule sú jedna vec, ale lak druhá. Kapsule musia odolať prísnym procesom lakovania, tak povediac zostať vo vrstve laku stabilné po celé roky, fungovať na rôznych drevinách a vydržať trvalé poveternostné podmienky. Urobili sme tisíce praktických testov, kým sme neboli tam, kde sme dnes.

Pravdepodobne existujú nejaké neúspechy, že?
Prirodzene! S takými zásadnými výskumami sú neúspechy nevyhnutné, takže nie je bežné, aby si spoločnosť vykonávala výskum sama. ADLER je však rodinný podnik, ktorý môže robiť takéto rozhodnutia. Vedenie projektu verilo a v tíme sme mali mnoho ľudí, ktorí ho s vášňou realizovali. Pracoval na tom veľký a interdisciplinárny tím, ktorý bol v priebehu rokov vždy flexibilný. Spolupracovali sme s vysokými školami, na túto tému sa písali diplomované práce. Nakoniec to úsilie stálo za to.

A ako presne technológia SH funguje?
Jedná sa o mikrokapsule, ktoré sú obsiahnuté v laku. Môžete si to predstaviť ako balón naplnený vodou. Ak je povrch poškodený krupobitím alebo podobne, kapsula sa rozlomí. Jeho obsah, ktorý mimochodom z veľkej časti pozostáva z obnoviteľných surovín, uniká a utesňuje poškodenie. Na prvom mieste nedochádza k ďalšiemu poškodeniu: žiadny únik drevených zložiek, žiadne odlupovanie, žiadne pľuzgiere. Môžete si to trochu predstaviť ako ranu, ktorá sa čisto zahojí, namiesto toho, aby sa zapálila.

Zaujímavé, ale „samoregeneračné povrchy“ - už sme o tom niekde počuli. Čo je jedinečné na technológii ADLER SH?
Doteraz niečo také do istej miery existovalo v oblasti ochrany proti korózii a pre plasty. ADLER priniesol na drevo a do praxe tak povediac samoliečbu. Našou hlavnou témou je drevo a teraz sa nám podarilo urobiť udržateľné drevené okná s dlhšou životnosťou a odolnejšie, a teda konkurencieschopnejšie napríklad s plastmi. Sme na to veľmi hrdí.

Dlhšia životnosť a trvalejšie – neznamená to, že nakoniec predáte menej laku?
Udržateľnosť je tiež cieľom spoločnosti a v ADLER veľmi dôležitým.

Takže už existuje konkrétny produkt s technológiou SH?
Áno, zaujímavý je samozrejme krok od výskumu k predajnosti: Aká je situácia v surovinách? Môžeme to vyrobiť? Iba vtedy je niečo skutočnou inováciou. Už máme pigmentovanú, kryciu medzivrstvu, s ktorou vstúpime na trh veľmi vedome a selektívne.

Zostanete pri tomto jedinom produkte alebo ako to vyzerá do budúcnosti?
Nie, naša technológia SH je jednoznačne základnou technológiou. Niečo také by sa mohlo stať raz za 10 rokov, a my na tom budeme stavať do budúcnosti. Ďalším krokom je transparentný systém na okná a zodpovedajúce produkty aj pre drevené fasády.
Tieto produkty budeme vyrábať v továrni na vodouriediteľné, ktorá je v súčasnej dobe vo výstavbe, pomocou najmodernejšej modulárnej výrobnej metódy. Inovácie procesov a inovácie produktov idú ruka v ruke, čo podčiarkuje postavenie spoločnosti ADLER ako lídra v oblasti inovácií.

Dr. Rössler, ďakujem za rozhovor.

Pozrieť si video:
SH technológia - prvá samoregeneračná povrchová úprava na okná

© adler-lacke.com