Remeslo sa snúbi s high-tech

V rakúskom meste Mondsee vyrába Villeroy & Boch vysokokvalitný kúpeľňový nábytok z dreva: v najvyššej kvalite, spĺňajúci štandardy udržateľnosti – a s elegantnými lakovanými povrchmi od ADLER.
27. 1. 2023

Spoločností s tradíciou je mnoho. Ale úspešný príbeh trvajúci viac ako 270 rokov – to už je skôr rarita. Spoločnosť Villeroy & Boch bola založená presne pred 274 rokmi – 274 rokov, za ktoré sa výrobca keramiky vypracoval na jedného z popredných svetových dodávateľov kompletného sortimentu do kúpeľní a wellness, ale aj napríklad na stolovanie. Je poskytovateľom kompletných služieb. Čo to znamená? Ak plánujete svoju novú kúpeľňu, od Villeroy & Boch nedostanete len umývadlo, vaňu alebo sanitárne zariadenie, ale aj nábytok – a to všetko s maximálnou kvalitou designu a prevedenia. V Mondsee v Rakúsku sa ročne vyrobí okolo 50 000 kusov nábytku: s precíznym remeselným spracovaním v kombinácii s high-tech a vysokokvalitnými materiálmi od dreva až po povrchovú úpravu systémami od ADLER.

Tradícia a inovácia

Rovnako ako rodinná firma Villeroy & Boch je aj pridružený závod na výrobu nábytku v Mondsee tradičným podnikom. Bol založený v roku 1890 ako klasická vidiecka stoláreň, rozšírená v roku 1972 a od roku 1991 je centrálnym výrobným závodom kúpeľňového nábytku od Villeroy & Boch. „Vôňa tradície, duch budúcnosti“: V súlade s týmto heslom tu funguje kombinácia ručnej práce a automatizovaných procesov, ktoré do seba presne zapadajú. „Takto môžeme zaistiť naše vysoké štandardy kvality a zároveň efektívne vyrábať veľmi komplexný rad nábytku v mnohých prevedeniach,“ vysvetľuje Herbert Stabauer. Vyučený majster stolár pracuje v spoločnosti viac ako 40 rokov a teraz je zodpovedný za výrobu kúpeľňového nábytku spoločnosti Villeroy & Boch v Mondsee ako výkonný riaditeľ a riaditeľ závodu. Ako táto jemne vyladená kombinácia ručnej a strojovej práce vyzerá, sa ukáže pri prehliadke továrne: manipulácia s panelmi (skladom je viac ako 200 rôznych materiálov), rezanie a brúsenie sa väčšinou vykonáva strojovo. Robot odoberá panely z horizontálneho úložiska a privádza ich k plne automatickej píle, ďalšie pracovné kroky preberá olepovačka hrán, CNC fréza s automatickou 68-násobnou výmenou nástrojov a automatická brúska. Niekedy ale treba aj šikovné ruky – hrany masívneho dreva sa brúsia ručne, aby bolo pri následnom lakovaní dosiahnuté optimálne krytie hrán.

Dvojnásobná istota

Automatizácia vďaka moderným systémom a nefalšované, vysokokvalitné remeselné spracovanie idú ruka v ruke aj pri lakovaní. Tím zamestnancov lakuje manuálne v striekacej kabíne dielce so zložitou geometriou alebo pri výrobe veľmi malých sérií. Ručná práca je tiež niekedy nutná pri starostlivom medzibrúsení. Vyškolené oči skúsených zamestnancov sú zodpovedné aj za konečnú kontrolu kvality lakovaných povrchov. Okrem toho lakovacia linka s plne automatickým nanášaním UV lakov zaisťuje dokonalé povrchy vo veľmi krátkom čase. Systém najprv vyčistí a deionizuje panely a potom pomocou 3D skenera vypočíta geometriu obrobku – predpoklad pre optimálnu aplikáciu laku. Pištoľ lakovacieho stroja potom na povrch a hrany nanesie vysokokvalitný vodouriediteľný UV krycí lak Pigmolux DC od rakúskeho výrobcu ADLER. „DC“ znamená „dual cure“ –  lak sa vytvrdzuje hneď dvakrát: „Klasické tužidlo na jednej strane a UV žiarenie na strane druhej umožňujú optimálne zosieťovanie laku. To zaručuje výbornú odolnosť, elasticitu a priľnavosť za mokra, čo je pri kúpeľňovom nábytku obzvlášť dôležité,“ vysvetľuje ADLER manager predaja Christian Schütz. V spolupráci s technikmi ADLER bol tento vodouriediteľný krycí UV lak optimálne prispôsobený požiadavkám spoločnosti Villeroy & Boch – „vďaka obzvlášť jemnej štruktúre laku dosahuje povrch optimálne vlastnosti proti odtlačkom prstov a zároveň veľmi dobré vlastnosti proti vylešteniu,“ uvádza Schütz.

Všestranne udržateľné

Okrem kvality povrchu zaujala povrchová úprava ADLER vo Villeroy & Boch aj svojou efektívnosťou: „S Pigmolux DC môžeme pracovať s jednovrstvovým systémom bez toho, aby sme robili kompromisy v kvalite povrchu,“ hovorí Herbert Stabauer. To urýchľuje výrobný proces a znižuje spotrebu energie a materiálu – čo je dôležitý príspevok k udržateľnej výrobe. „Téma udržateľnosti je pre nás veľmi dôležitá,“ zdôrazňuje Stabauer. Ide tiež – ale zďaleka nie iba – o materiály a procesy šetrné k životnému prostrediu. Pre rodinný podnik je tiež dôležité šetrné využívanie zdrojov. Nejaké príklady? Optimalizácia znižuje plytvanie pri rezaní drevených panelov. Na druhom konci výrobného procesu je obalová krabica, vyrobená na mieru pre každý kus nábytku – tým sa šetrí materiál a znižuje sa riziko poškodenia pri preprave takmer na nulu. Lakovne sú vybavené vodným postrekovačom, ktorý je napájaný z nádrže na dažďovú vodu s objemom 30 000 litrov. „V dôsledku toho sme boli schopní znížiť spotrebu vody na polovicu a tiež znížiť náklady na čistenie od vápenatých usadenín vďaka nízkej tvrdosti dažďovej vody,“ hovorí Stabauer. Ale súčasťou udržateľného obrazu spoločnosti Villeroy & Boch je tiež jasný záväzok voči lokalite Mondsee s približne 100 pracovnými miestami, pokrytie 100 % potreby elektriny z vodnej energie alebo spolupráca s regionálnym prepravným partnerom. Do tohto konceptu perfektne zapadá skutočnosť, že výrobca povrchových úprav ADLER je vzdialený len približne dve hodiny jazdy v tirolskom meste Schwaz. Herbert Stabauer zdôrazňuje: „Vo Villeroy & Boch nerobíme veci polovičato – vždy nastavujeme latku vysoko sebe, ale aj našim partnerom. Pokiaľ ide o kvalitu, inovácie a udržateľnosť, ADLER má podobne vysoké štandardy ako my – to je dobrý základ pre spoľahlivé partnerstvo.“

ADLER - V našich žilách prúdi farba

S približne 720 zamestnancami je ADLER popredným rakúskym výrobcom farieb, lakov a prostriedkov na ochranu dreva. Spoločnosť založenú v roku 1934 Johannom Berghoferom, ktorá je dodnes rodinným podnikom, riadi v tretej generácii Andrea Berghoferová. Takmer 22 000 ton farby každoročne opúšťa továreň vo Schwazi a dostáva sa k zákazníkom vo viac ako 30 krajinách po celom svete. ADLER má distribučné spoločnosti v Nemecku, Taliansku, Poľsku, Holandsku, Švajčiarsku, Českej republike a na Slovensku; jediným výrobným miestom je ADLER-Werk Lackfabrik vo Schwazi/Tirolsku (AT). ADLER je prvou spoločnosťou vo svojom odbore, ktorá je od roku 2018 100 % klimaticky neutrálna. Spoločnosť ADLER znížila svoju ekologickú stopu na minimum pomocou mnohých opatrení. Zvyškové emisie, ktorým sa aj napriek všetkým týmto opatreniam nedá vyhnúť, kompenzuje spoločnosť ADLER kúpou uznávaných certifikátov o ochrane klímy, čím pomáha financovať nové projekty v oblasti ochrany klímy.

© adler-lacke.com