Od kolísky ku kolíske

Je možné vyrábať naše produkty udržateľne a bez toho, aby sme zbytočne mrhali surovinami? S inovatívnym konceptom „Cradle to Cradle“ (C2C) našiel rakúsky popredný výrobca lakov odpoveď na túto výzvu budúcnosti a spravil ďalší krok na ceste k trvalej udržateľnosti. Lak na široké využitie ADLER VariColor, olej na drevo Legno-Öl a ekologické náterové systémy Lignovit Terra a Pullex Aqua-Terra získali nedávno certifikáty C2C.
17. 5. 2018

Prirodzený kolobeh

Víziou projektu „Cradle to Cradle“ je kruhové hospodárstvo bez mrhania surovín. Inšpiráciou je pre nás príroda, ktorá nepozná žiadny odpad, ale len živiny. Pokiaľ listy či plody na strome opadnú, stane sa z nich humus, ktorý opäť slúži rastlinám ako živina. Túto myšlienku sa koncept „Cradle to Cradle“ snaží aplikovať aj na výrobné procesy v hospodárstve: pokiaľ sa teda určitý produkt nachádza na konci svojho životného cyklu, bude opätovne prinavrátený do prirodzeného alebo technického kolobehu, kde bude skompostovaný alebo zrecyklovaný.

Komplexná perspektíva

„Trvalá udržateľnosť je jedným z centrálnych ťažiskových bodov našej práce vo výskume a vývoji,“ hovorí Dr. Albert Rössler, vedúci tejto sekcie v ADLERi. Komplexná perspektíva konceptu „Cradle to Cradle“ ho úplne dostala: „Doteraz sme boli zvyknutí pozerať sa na produkt len z pohľadu dĺžky jeho životného cyklu; že na konci skončil v koši, čím boli zničené hodnotné suroviny, nebolo vnímané ako ťažisko produktového dizajnu. C2C predstavuje inováciu a kvalitu a zároveň stavia produkt do udržateľného kolobehu materiálov a živín - a to je presne tá skutočná udržateľnosť a ekologická efektivita!," nadchýna sa Rössler.

Trvalo udržateľné produkty

Cesta za vytúženým označením „Cradle to Cradle“ znamenala pre celý tím prejsť náročnú cestu certifikačného procesu. Museli napr. preukázať opätovnú schopnosť zhodnotenia všetkých obsahových zložiek produktov a pri výrobe používať výhradne suroviny, ktoré sú priateľské k životnému prostrediu a nie sú nebezpečné. Okrem toho celý proces výroby musí prebiehať priateľsky k životnému prostrediu a šetrne k zemskej atmosfére a vode.

Všetky tieto podmienky dokázal ADLER u svojich ekologických produktoch na 100 % splniť, čím získal C2C certifikát pre 4 produkty: Pre všestranne použiteľný akrylový lak ADLER VariColor vo všetkých farebných odtieňoch miešacieho zariadenia Color4You; pre Legno-Ol, mimoriadne hodnotný a prírodný olej na nábytok, podlahy a interiérové vybavenie; pre lazúry na drevo Lignovit Terra a Pullex Aqua Terra, ktoré reprezentujú ekologické nátery v exteriéri. Ekológiu a udržateľnosť sme v ADLERi odjakživa kládli v našom hodnotovom rebríčku mimoriadne vysoko , vysvetľuje obchodná riaditeľka Andrea Berghoferová. „Som naozaj hrdá na to, že našim zákazníkov vieme ponúknuť 4 produkty, ktoré v tomto ohľade naozaj spĺňajú tie najvyššie štandardy.“

© adler-lacke.com