Každé okno je jedinečné

U výrobcu okien OST z Luxemburska nenájdete žiadny sériovo vyrábaný tovar. Namiesto toho spoločnosť stavia na individuálny dizajn a maximálnu kvalitu. Farby na okná ADLER v tom zohrávajú ústrednú úlohu.
1. 8. 2022

Unifikované okná, rovnaké na všetkých domoch v okolí – to už tu bolo. Dnes je trendom individuálny design – od materiálu až po povrch. Často sa hovorí, že je to skvelá príležitosť pre kvalitných výrobcov drevených a drevohliníkových okien, ale zároveň obrovská výzva pre výrobu. „To ale vôbec nie je pravda,“ hovorí Sven Hilger, manažér predaja, člen predstavenstva a čiastočný vlastník luxemburskej spoločnosti na výrobu okien OST Fenster. Rodinný podnik vsádza na prepracovaný výrobný proces s vyváženým mixom automatizácie a remeselnej zručnosti. Týmto spôsobom je možné efektívne a v najvyššej kvalite vyrábať aj malé série – od spracovania až po dokonalý povrch okien s povrchovou úpravou od rakúskeho výrobcu ADLER.

Zameranie na zákazníka

Dôsledným zameraním na zákazníka a individuálnym servisom sa rodinná firma OST úspešne umiestnila na trhu výroby okien v Luxembursku. A keď Sven Hilger hovorí „individuálne“, myslí to vážne: Nejde len o konkrétnu farbu alebo rôzne rozmery. Máme aj zákazníkov, ktorí chcú bielo lakované okno do spálne, ale tiež chcú dubový vzhľad, ktorý je čo najprirodzenejší pre obývaciu izbu. Uvedomte si dodatočné náklady, hovorí Hilger. Plniť také priania umožňuje vysoko rozvinutý výrobný proces, v ktorom sa dokonale prelína automatizácia a manuálna práca. Sami seba vidíme ako výrobcu, ktorý kombinuje tradičné remeslo vyrábané v Luxembursku s vysokým duchom inovácie, zdôrazňuje Hilger. „Vždy je pre nás dôležité držať krok s dobou a myslieť na budúcnosť, spoznávať nové technológie a vymieňať si nápady s ostatnými spoločnosťami v našom odbore. Naše členstvo v komunite výrobcov okien FLG, do ktorej patríme od roku 2010, nám k tomu ponúka to správne prostredie." OST už viac ako 10 rokov kompletne digitalizuje celý výrobný reťazec – od prvého kontaktu so zákazníkom až po výrobu a montáž. A konečne, v roku 2017 OST investoval do modernej lakovacej linky, ktorá je dokonale prispôsobená individualizovanému sortimentu.

Pokročilé procesy

Ešte pred náterom sa okenné vlysy ručne kontrolujú a v prípade potreby opravujú. Potom sú impregnované a opatrené základným náterom vo flutovacom tuneli Flowcoroll, potom sú usušené a strojovo brúsené. Polievanie jednotlivých dielov namiesto už zmontovaného rámu šetrí miesto vo výrobnej hale a hranoly je možné navyše kompletne pokryť povrchovou úpravou zo všetkých strán - s impregnáciou Aquawood Primo od ADLER je zaručená optimálna ochrana dreva. Rámy sú potom kompletované a privádzané do cyklu robotického striekania. Pred dvoma striekacími robotmi sú pripojené 3D skenery, ktoré zaznamenávajú tvar každého jednotlivého okna a vypočítavajú optimálny proces lakovania. Po prvej vrstve s ADLER Aquawood Intercare ISO pre okná s krycími nátermi alebo ADLER Aquawood Intermedio SQ pre okná s lazúrovou povrchovou úpravou nasleduje medzibrus zavesených okien. Okná potom dostanú finálnu vrstvu vďaka automatickému meniču laku, ktorý umožňuje výmenu laku iba za tri minúty. Medzi všetkými fázami vo výrobnom procese sú nastavené tzv. nárazníkové zóny, čo zabraňuje čakacím dobám. Denne je možné takto povrchovo upraviť celkom až 60 okien – každé jednotlivo.

Inovácia a inšpirácia

Výroba individuálne navrhnutých okien je jedna vec. Ďalšou vecou je zistiť, ako by tieto okná mali vyzerať, aké priania má daný zákazník a ako ich možno realizovať. V tom sa OST spolieha na komplexný zákaznícky servis od počiatočnej konzultácie až po pravidelnú údržbu. Okrem technických požiadaviek na okno je ústrednou témou povrchová úprava. V showroome OST – zriadenom vo veľkej zimnej záhrade v sídle spoločnosti v Grevenmachere – nachádzajú koneční zákazníci a architekti inšpiráciu vo vzhľade a dojme, materiáloch a možnostiach designu. Pri farebných oknách, ktoré OST vyrába v ľubovoľnej farbe RAL alebo NCS, vsádza výrobca na vodouriediteľný systém Aquawood Covapro od ADLER, ktorý boduje nielen výbornou krycou schopnosťou a farebnou stálosťou, ale aj vynikajúcou ochranou proti poveternostným vplyvom. Pre efektný metalický vzhľad ponúka OST efektnú lazúru Aquawood Finapro Carat, v ktorej špeciálne pigmenty zaisťujú trblietavý vzhľad a optimálnu UV ochranu. A výrobca okien našiel v spoločnosti ADLER tiež to, čo hľadal, pre čoraz častejšie vyjadrovanú túžbu zákazníkov po čo najprirodzenejšom povrchu drevo-hliníkových okien: Aquawood Nativa kladie dôraz na prirodzený vzhľad a pocit z dreva, ohromuje predtým nepoznanou brilantnosťou na tmavých drevinách a pri tom stále zaručuje dokonalú ochranu. S Aquawood Nativa dosahujeme stupeň prirodzenosti, pokiaľ ide o vzhľad a pocit, ktorý sa predtým zdal nemysliteľný," zdieľa svoje nadšenie Sven Hilger.

Na mieru namiesto masovo

Povrchové úpravy na okná ADLER však nepresvedčili iba povrchom, ale aj spoľahlivosťou pri spracovaní. Sven Hilger tiež zdôrazňuje: „ADLER je rodinná firma, ktorá v mnohých ohľadoch funguje ako my. Inovácie sú pre ADLER tiež dôležité, vďaka čomu dosahujú náterové hmoty napríklad vynikajúcu ochranu povrchu. Okrem toho ponúka ADLER rozmanitú škálu produktov, s ktorými pokryjeme všetky požiadavky a dizajnové priania našich zákazníkov – v akomkoľvek požadovanom vzhľade." Ostatne motto oboch spoločností znie: výrobky na mieru namiesto masovo vyrábaného tovaru, individuálny servis a vysoká kvalita zaručený recept pre spokojných zákazníkov.

© adler-lacke.com