Inovatívne plochy z digitálnej tlačiarne

Na veľtrhu Ligna v Hannoveri predstavila spoločnosť ADLER spoločne s niekoľkými partnerskými spoločnosťami novozaložené združenie Digital Printing Association (DIPA): konzorcium, ktoré ponúka koncentrované know-how okolo technológie budúcnosti - digitálnej tlače. Požiadali sme Daniela Pesserera, obchodného manažéra pre priemysel v spoločnosti ADLER, aby porozprával o vzrušujúcich možnostiach tejto technológie budúcnosti.
23. 7. 2019

Pán Pesserer, aká je prvá spätná väzba od založenia novej pracovnej skupiny?

Celkovo veľmi pozitívna. Digitálna tlač je jednou z najzaujímavejších technológií budúcnosti, pokiaľ ide o návrh povrchov v dome a jeho okolia. Ale pre úspešné používanie technológie je potrebné veľa technického know-how a dobrá interakcia rôznych partnerov. To bol tiež dôvod, prečo sme založili DIPA: Vďaka tejto pracovnej skupine umožňujeme nekomplikovaný prístup k technológii digitálnej tlače.

Čím sa bude DIPA zaoberať?

Na jednej strane chceme zdôrazniť fascinujúce možnosti, ktoré digitálna tlač ponúka, a na druhej strane ponúknuť zainteresovaným užívateľom príležitosť vymieňať si a odovzdávať svoje vedomosti. Za týmto účelom sme usporiadali prvé sympózium DIPA 11. júla 2019 v Bressanone (Južné Tirolsko), kde sme privítali viac ako 60 obchodných návštevníkov. Začiatkom roku 2020 plánujeme vytvorení Akadémie DIPA, ktorá bude poskytovať riadne technické školenia pre všetky oblasti digitálnej tlače. V dohľadnom časovom horizonte má byť na základe DIPA založené nezávislé združenie.

Čo robí digitálnu tlač naozaj zaujímavou pre drevospracujúce spoločnosti?

Jedným z veľkých trendov v architektúre a vybavení je individualita. Zákazníci nechcú bežný nábytok, ale unikátne kusy, ktoré dokonale ladia s ich životným štýlom a štýlom interiérového dizajnu. To je možné vďaka tejto technológii budúcnosti: digitálna tlač umožňuje neobmedzené množstvo dizajnov v najvyššej kvalite a dáva každému povrchu požadovaný jedinečný vzhľad. Ďalšia výhoda: digitálnu tlač možno zabudovať do veľmi efektívneho a nákladovo efektívneho výrobného procesu, čo umožňuje individuálny dizajn vo vynikajúcom pomere cena/výkon.

Ktoré povrchy možno digitálne potlačiť?

V zásade všetky - drevo, MDF dosky a podobné materiály, ale aj sklo alebo kov. Okrem toho existuje tiež možnosť pracovať s digitálne potlačenými fóliami, ktoré sa potom nanášajú na povrch. Vďaka tomu je digitálna tlač vhodná pre všetky povrchy v dome i okolo neho: pre kuchyne a kusy nábytku, na návrhy v interiéri a fasády, na okná alebo záhradný nábytok.

A kedy vstúpil ADLER na túto tému do hry ako výrobca farieb?

Pre zaistenie požadovanej kvality a trvalej ochrany musí byť digitálna tlač vložená do starostlivo koordinovanej povrchovej štruktúry. Na jednej strane je potrebný základný náter, na ktorý tlačová farba dokonale priľne, a na druhej strane vrchný náter pre ochranu povrchu pred každodennou záťažou. Obzvlášť dôležité je, aby základná a vrchná vrstva dokonale zodpovedala atramentu tlačiarne použitému na dosiahnutie najlepšieho výsledku. V spoločnosti ADLER sa touto inovatívnou technológiou zaoberáme už mnoho rokov, a preto môžeme našim zákazníkom ponúknuť nielen osvedčené produkty, ale aj veľa skúseností a know-how v oblasti digitálnej tlače.

Ako vidíte budúcnosť digitálnej tlače?

V iných oblastiach, napríklad v textilnom priemysle, je digitálna tlač už dlho štandardom. Som presvedčený, že sa tiež stane zaujímavou možnosťou povrchovej úpravy v drevospracujúcom priemysle - od priemyselného výrobcu, ktorý pracuje s vlastným digitálnym tlačovým systémom, až po malý remeselný podnik hľadajúci silného tlačového partnera, od výrobcov nábytku po výrobcov okien a podláh. A teším sa na pomoc našim zákazníkom pri ich objavnej ceste fascinujúceho sveta digitálnej tlače!

© adler-lacke.com