Inovácia roka: Abramotion od ADLERu

S Abramotion, prvým senzitívnym brúsnym robotom špeciálne pre oknársky priemysel, spôsobil ADLER-Lacke v profesionálnom svete senzáciu. Veľkolepý nový vývoj bol teraz ocenený tirolskou cenou za inováciu.
10. 2. 2022

Pridaná hodnota pre zákazníkov

„ADLER je viac než len výrobcom farieb a lakov – našim zákazníkom chceme ponúknuť pridanú hodnotu, ktorá presahuje rámec našich kvalitných produktov,“ hovorí Richard Mölk, obchodný manažér pre okenársky priemysel v spoločnosti ADLER. Veľký potenciál vidí v procese brúsenia: „Pre kvalitný povrch drevených okien je nevyhnutné starostlivé medzibrúsenie. Proces brúsenia je však veľmi časovo a pracovne náročný a predstavuje približne 60 % celého lakovacieho procesu. To si vyžaduje dobre vyškolených špecialistov, ktorí zabezpečia, aby nedochádzalo k chybám pri brúsení.“ Pre tento pracovný krok doteraz neexistovali žiadne automatizované riešenia. To sa však teraz mení: plne automatický brúsny robot Abramotion je holistickým riešením pre optimálny proces povrchovej úpravy. „Naši zákazníci v odvetví okien profitujú viacerými spôsobmi, keď používajú ADLER Abramotion,“ vysvetľuje Mölk. „Dosiahnete zdravšie a bezpečnejšie pracovné procesy ako aj trvalo vysokú efektivitu a kvalitu výsledkov."

Robot s jemnocitom

Srdcom robota, ktorý ADLER vyvinul spolu s dvoma rakúskymi partnermi, je citlivá brúsna hlavica: „Abramotion je prvý brúsny robot s citlivosťou,“ vysvetľuje Dr. Albert Rössler, vedúci výskumu a vývoja spoločnosti ADLER. Špičkový kamerový systém Abramotion produkt naskenuje a vypočíta optimálny proces brúsenia. Systém reguluje všetky parametre ako rýchlosť alebo prítlak v reálnom čase a zaručuje tak optimálny výsledok bez prebrúsenia. Paralelný proces nezávislých zmien okien a foriem prináša dodatočnú efektivitu výrobného procesu.

Rôznorodý potenciál

Brúsny robot bol vyvinutý v úzkej spolupráci so zákazníkmi ADLER z okenného priemyslu, ale Richard Mölk a Dr. Rössler vidí veľký potenciál aj pre iné priemyselné odvetvia: „Kdekoľvek treba brúsiť zložité povrchové štruktúry, Abramotion umožňuje obrovský skok v oblasti efektívnosti, kvality a procesnej spoľahlivosti.“ S touto inovatívnou silou ADLER obstál v silnej konkurencii v súťaži Tirolská cena za inovácie 2021 (Tirolean Innovation Prize) a po roku 2016 sa stal po druhýkrát víťazom. „Inovácie sú jedným z kľúčov k dlhodobému firemnému úspechu spoločnosti ADLER,“ zdôrazňuje Dr. Albert Rössler a Richard Mölk dodal: „Naším cieľom je byť pre našich zákazníkov kompetentným partnerom počas celého procesu lakovania. S Abramotion sme pridali cenný komponent do celkového balíka ADLER.“

ADLER - V našich žilách prúdi farba

So 630 zamestnancami je ADLER popredným rakúskym výrobcom farieb, lakov a prostriedkov na ochranu dreva. Spoločnosť založenú v roku 1934 Johannom Berghoferom, ktorá je dodnes rodinným podnikom, riadi v tretej generácii Andrea Berghoferová. Takmer 21 000 ton farby každoročne opúšťa továreň vo Schwazi a dostáva sa k zákazníkom vo viac ako 30 krajinách po celom svete. ADLER má distribučné spoločnosti v Nemecku, Taliansku, Poľsku, Holandsku, Švajčiarsku, Českej republike a na Slovensku; jediným výrobným miestom je ADLER-Werk Lackfabrik vo Schwazi/Tirolsku (AT). ADLER je prvou spoločnosťou vo svojom odbore, ktorá je od roku 2018 100 % klimaticky neutrálna. Spoločnosť ADLER znížila svoju ekologickú stopu na minimum pomocou mnohých opatrení. Zvyškové emisie, ktorým sa aj napriek všetkým týmto opatreniam nedá vyhnúť, kompenzuje spoločnosť ADLER kúpou uznávaných certifikátov o ochrane klímy, čím pomáha financovať nové projekty v oblasti ochrany klímy.

© adler-lacke.com