Hmatateľne dobré povrchy s DLE plus a ADLERom

S inovatívnym, patentovaným procesom Digitálne lakové embosovanie (Digital Lacquer Embossing - DLE) rozšíril nemecký výrobca zariadení Hymmen možnosti priemyselnej povrchovej úpravy.
20. 1. 2022

Pomocou DLE sa nalakovaný alebo potlačený povrch povrchovo upraví transparentným vrchným lakom a potom sa do ešte nie úplne vytvrdnutého laku vytlačí jemná štruktúra. V spojení s vysokokvalitným lakovým systémom, akým je Innolux Topcoat DLE od ADLERu, vznikajú jedinečné povrchy s fascinujúcim vzhľadom a haptikou. Výrobca zariadení teraz ďalej rozvinul proces a rozšíril výhody digitálneho lakového embosovania s DLE plus: vďaka nemu je možné tlačiť štruktúry až do hĺbky 200 µm a presné ostré hrany. Okrem toho je možné dosiahnuť rôzne stupne lesku a rôzne hĺbky, aby sa dosiahli ešte individuálnejšie a prirodzenejšie povrchy.

Neobmedzené možnosti

Digitálne lakové embosovanie umožňuje vytvárať povrchové štruktúry, ktoré dokonale ladia s vizuálnym prevedením. To otvára široké možnosti využitia, vysvetľuje Daniel Pesserer, vedúci nábytkárskeho priemyslu spoločnosti ADLER: „Predtým sa v nábytkárskom alebo parketárskom priemysle často používali doskové materiály, ktoré boli potlačené dizajnom dreva. Aj keď tieto povrchy vyzerali veľmi prirodzene, pôsobili dokonale hladko. S DLE plus je možné navrhnúť povrch absolútne prirodzeným spôsobom s hmatateľnou textúrou a štruktúrou pórov.“ Okrem prirodzeného vzhľadu dreva sú však možnosti takmer neobmedzené: autentická štruktúra kameňa, betónu alebo dlaždíc je rovnako možná ako hravé ornamenty. Osobitnou výhodou je vysoký stupeň individuálneho prispôsobenia: „Vďaka výhodám modernej technológie digitálnej tlače je možné jednoducho realizovať aj malé veľkosti sérií a systém DLE možno bez veľkého úsilia integrovať do existujúceho zariadenia povrchovej úpravy."

Technologická kompetencia

V úzkej spolupráci s výrobcom zariadení Hymmen ADLER ďalej rozvinul svoj rad UV vytvrdzujúcich povrchových úprav na nábytok pre priemyselných spracovateľov a prispôsobil ich novej technológii. S Innolux Topcoat DLE ponúka ADLER ideálny produkt pre použitie v procesoch DLE a DLE plus. Lak zaujme spoľahlivým a efektívnym spracovaním, ako aj mimoriadne odolným povrchom odolávajúcim poškriabaniu a chemikáliám. Príjemná haptika laku navyše podporuje prirodzený vzhľad povrchu. „Pre priemyselných spracovateľov je rozhodujúca bezproblémová interakcia technológie povrchovej úpravy a zariadenia. Vďaka našim skúsenostiam s procesom DLE a vysokej úrovni technologických znalostí môžeme našim zákazníkom ponúknuť komplexnú podporu, aby čo najlepšie využili mnohé možnosti, ktoré ponúkajú technológie DLE a DLE plus."

Hymmen GmbH zariadenia a stroje

ADLER - V našich žilách prúdi farba

So 630 zamestnancami je ADLER popredným rakúskym výrobcom farieb, lakov a prostriedkov na ochranu dreva. Spoločnosť založenú v roku 1934 Johannom Berghoferom, ktorá je dodnes rodinným podnikom, riadi v tretej generácii Andrea Berghoferová. Takmer 21 000 ton farby každoročne opúšťa továreň vo Schwazi a dostáva sa k zákazníkom vo viac ako 30 krajinách po celom svete. ADLER má distribučné spoločnosti v Nemecku, Taliansku, Poľsku, Holandsku, Švajčiarsku, Českej republike a na Slovensku; jediným výrobným miestom je ADLER-Werk Lackfabrik vo Schwazi/Tirolsku (AT). ADLER je prvou spoločnosťou vo svojom odbore, ktorá je od roku 2018 100 % klimaticky neutrálna. Spoločnosť ADLER znížila svoju ekologickú stopu na minimum pomocou mnohých opatrení. Zvyškové emisie, ktorým sa aj napriek všetkým týmto opatreniam nedá vyhnúť, kompenzuje spoločnosť ADLER kúpou uznávaných certifikátov o ochrane klímy, čím pomáha financovať nové projekty v oblasti ochrany klímy.

© adler-lacke.com