Číslo 1 v ekologických povrchových úpravách okien: Ocenenie za udržateľnosť pre spoločnosť ADLER

Už druhýkrát za sebou získala spoločnosť ADLER ocenenie na viedenskom kongrese ochrany pred slnkom Wiener Fenster- und Sonnenschutzkongress WFSK: Po získaní Innovation Award (Cena za inovácie) v roku 2022 tento rok ADLER vyhral kategóriu Sustainability (udržateľnosť). Spoločnosť ADLER bola ocenená za komplexný prístup k udržateľnosti od spracovania obnoviteľných surovín až po finálne produkty bez škodlivých prísad.
27. 6. 2023

Ako priekopník v oblasti povrchových úprav okien šetrných k životnému prostrediu uplatňuje ADLER svoju dôslednú stratégiu udržateľnosti. „Pri tejto téme nestačí iba venovať pozornosť samotnému produktu a jeho prísadám. Udržateľnosť vyžaduje komplexný pohľad: od surovín cez energeticky úspornú a ekologickú výrobu a aplikáciu až po dlhú životnosť a recyklovateľnosť okna s povrchovou úpravou,“ vysvetľuje Dr. Albert Rössler, manažér výskumu a vývoja v spoločnosti ADLER. Spoločnosť ADLER preto vytvorila vlastné označenie pre udržateľné proukty. Značka „ADLER green“ je založená na komplexnom certifikačnom procese vo vlastnom laboratóriu, v ktorom sa testujú nielen ekologické vlastnosti produktov, ale aj ich nezávadnosť a bezpečnosť k zdraviu pri procese spracovania, rovnako tak aj životnosť produktu – „vysokokvalitné povrchové úpravy okien, ako je napríklad systém ADLER Aquawood Diamond, zaručujú dlhú životnosť, a tým výrazne šetria vstupné zdroje aj peňaženku zákazníka,“ vysvetľuje Dr. Roessler.

Princíp obehového hospodárstva

Základným kameňom stratégie udržateľnosti v spoločnosti ADLER je koncept udržateľného obehového hospodárstva. „Mnoho z našich povrchových úprav okien a vchodových dverí nesie certifikát Cradle to Cradle®. To znamená, že je možné ekologicky povrchovo upraviť celú škálu rôznych podkladov – drevo, plast alebo hliník,“ vysvetľuje Richard Mölk, manažér divízie ADLER pre okenný priemysel. Rozhodujúcimi faktormi pre túto certifikáciu sú okrem iného vysoký podiel prírodných a obnoviteľných surovín v produkte a recyklovateľnosť lakovaného dreva. Dôležitou otázkou v tejto súvislosti je použitie prostriedkov na ochranu dreva v systémoch povrchových úprav: „Normy v súčasnosti vyžadujú, aby sa prostriedky na ochranu dreva používali vo väčšine produktov. Sú však aj výrobcovia okien a koncoví zákazníci, ktorí zámerne chcú produkty bez týchto prísad. Preto ponúkame aj systémy na okná bez týchto zložiek, ktoré samozrejme zaručujú kvalitnú a dlhotrvajúcu ochranu pri správnej aplikácii a starostlivosti,“ vysvetľuje Richard Mölk, ktorý spolu s obchodným manažérom Bernhardom Schiffthalerom prevzal cenu WFSK Sustainability Award. Bernhard Schiffthaler zároveň zdôrazňuje: „Ocenenie za udržateľnosť pre nás znamená veľa, pretože jasne potvrdzuje našu priekopnícku úlohu v oblasti ekologických povrchových úprav na okná!“

ADLER – V našich žilách prúdi farba

S približne 720 zamestnancami je ADLER popredným rakúskym výrobcom farieb, lakov a prostriedkov na ochranu dreva. Spoločnosť založenú v roku 1934 Johannom Berghoferom, ktorá je dodnes rodinným podnikom, riadi v tretej generácii Andrea Berghoferová. Takmer 22 000 ton farby každoročne opúšťa továreň vo Schwazi a dostáva sa k zákazníkom vo viac ako 30 krajinách po celom svete. ADLER má distribučné spoločnosti v Nemecku, Taliansku, Poľsku, Holandsku, Švajčiarsku, Českej republike a na Slovensku; jediným výrobným miestom je ADLER-Werk Lackfabrik vo Schwazi/Tirolsku (AT). ADLER je prvou spoločnosťou vo svojom odbore, ktorá je od roku 2018 100 % klimaticky neutrálna. Spoločnosť ADLER znížila svoju ekologickú stopu na minimum pomocou mnohých opatrení. Zvyškové emisie, ktorým sa aj napriek všetkým týmto opatreniam nedá vyhnúť, kompenzuje spoločnosť ADLER kúpou uznávaných certifikátov o ochrane klímy, čím pomáha financovať nové projekty v oblasti ochrany klímy.

© adler-lacke.com