Čierna besiedka

V rámci svojho štipendia vo Villa Massimo v Ríme realizoval mníchovský umelec a architekt Fabian Wagner veľkolepý dizajnový projekt: elegantnú čiernu besiedku, ktorú možno flexibilne použiť ako obývateľný nábytok, priestor na podujatia, miesto na stretávanie sa a oddych.
1. 8. 2023

Granty Villa Massimo od Nemeckej akadémie v Ríme patria medzi najvýznamnejšie ocenenia pre nemecky hovoriacich umelcov. Počas desaťmesačného pobytu majú vo vile k dispozícii ateliér maliari, spisovatelia, hudobníci, výtvarní umelci, pravidelne sa tu organizujú aj podujatia a výstavy. Fabian Wagner, štipendista sezóny 2022/23, využíval svoj ateliér vo Villa Massimo so špeciálne plánovaným a vybudovaným pavilónom. Pavilón bol zriadený v Štúdiu 1 Villa Massimo, kde slúžil ako obytný nábytok a na výstavy. Neskôr sa presťahoval do parku Villa Massimo a bol použitý aj na hudobnom festivale v Gasometer v Ríme.

Flexibilné použitie

Čierny altánok svojím tmavým náterom na prvý pohľad pôsobí ako moderný exkluzívny záhradný doplnok. Pri bližšom pohľade však jeho jedinečný dizajn rýchlo upúta. Dve krokvy umiestnené vedľa seba tvoria archaický, stanový priestor. Presne umiestnené kruhové časti a pohyblivé strešné plochy poskytujú osvetlenie a umožňujú výhľady a náhľady. Preglejkové panely besiedky z morskej borovice boli natreté lazúrou Pullex 3in1-Lasur v čiernej farbe LW03/5 Leopold, ktorú spoločnosť ADLER poskytla na tento výnimočný projekt bezplatne. Kvalitná lazúra zaručuje najlepšiu ochranu pred poveternostnými vplyvmi, ktorá je potrebná pre umiestnenie altánku v exteriéri, a zároveň vytvára homogénny tmavý povrch, ktorý elegantne zvýrazňuje kresbu dreva. V spojení s temnou tonalitou vzniká vo vnútri negatívny priestor, ktorý pozýva k intenzívnym pohľadom na okolitú krajinu a k intenzívnejšiemu vnímaniu prírody. Zmena perspektívy je možná individuálnym prispôsobením veľkosti a typu pohľadu cez pohyblivé strešné plochy. V súhre farieb a svetla neustále vznikajú nové situácie pohľadu, svetla a priestoru.

© adler-lacke.com