© Meisterstück Dennis Koke
Majstrovské kúsky

Príroda ako učiteľ

Modlivka zelená je vzácny, elegantný a nanajvýš precízny tvor. Rovnako ako „majstrovské dielo“ mladého tesára Dennisa Kokeho, na vytvorenie ktorého ho hmyz inšpiroval. Stôl, ktorý je rovnako výnimočný, elegantný a precízny ako jeho model z prírody.

© Meisterstück Dennis Koke
© Meisterstück Dennis Koke
© Meisterstück Dennis Koke
© Meisterstück Dennis Koke

Ľahkosť bez pravých uhlov

Cítim sa veľmi spojený s prírodou, a preto som chcel navrhnúť kus, ktorý toto spojenie vyjadruje. Preto som sa inšpiroval modlivkou, ktorá bola tiež hmyzom roku 2017,“ nadchýna sa mladý mladý tesár od Baltského mora. Že spoločnosť, v ktorej pracuje, sa nazýva tesárstvo Brachvogel, a preto má ako svojho patróna zvláštneho, vzácneho a krásneho vtáka - je možno len náhoda? V každom prípade neexistovala absolútne žiadna náhoda v plánovaní a tvorbe stola Dennisa Kokeho s názvom "Mantodea" - latinského názvu pre modlivku. Druh dreva si vybral kvôli jeho veľkej zrnitosti a sfarbeniu. Olivový jaseň je jaseň, ktorý má asi 70 až 80 rokov a rastie na suchých, vápenatých pôdach. To spôsobí, že jadro stmavne,“ vysvetľuje Koke. Nohy stola sú modelované podľa svojej menovkyne: naklonené vo všetkých smeroch, bez jediného pravého uhla. Vďaka výraznému rybinovému spojeniu v mieste, kde sa nohy ohýbajú, vyzerá stôl obzvlášť živo a realisticky. Všeobecne je kus vyhotovený takmer úplne bez skrutiek. Koke musel priskrutkovať iba brucho vyrobené z pevného povrchového materiálu, ktoré symbolizuje chitínový pancier hmyzu z ruky tesára. Zakrivený tanier sám vytvaroval z kameno-akrylovej zmesi. Na čelných stranách je do okrúhleho tvaru integrovaná zásuvka, ktorej panely sú vyrobené zo starej mostovky z Baltského mora.

Prirodzene láskyplný

Stolová doska je niečo ako pancier. Dennis Koke ju prebrúsili zrnitosťou P180, póry opracoval jemnou kefou, a potom na povrch dvakrát naniesol Legno-Öl od spoločnosti ADLER a odstránil prebytok oleja v smere vlákien. Po usušení som povrch vybrúsil zrnitosťou P240, a potom znova naolejoval v smere vlákien. Tým sa vytvoril veľmi pekný, matný, prirodzený povrch, rozpráva. Produktom Legno-Öl Koke tiež povrchovo upravil aj zásuvky. Na to vuyžil staré, očistené dubové drevo, ktoré bolo vykefované, láskyplne natreté a usušené. Tak bolo od nápadu cez realizáciu vytvorené majstrovské dielo, ktoré, rovnako ako jeho tvorca, úzko súvisí s prírodou a vyžaruje prirodzenosť v každom ohľade.

 

www.tischlerei-brachvogel.de

© adler-lacke.com