© MS Werbung, Martina Raucher und Sebastian Graßl
Majstrovské kúsky

Nábytok s príbehom

„Vo veku 66 rokov začína život,“ tak znie hymna proti melanchólii Uda Jürgensa. Prebudený k novému životu vo veku 66 rokov: to platí aj pre tento elegantný kuchynský príborník, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako dizajnový kúsok s trendovým retro vzhľadom. Na druhý sa ukázalo, že ide o nábytok, ktorý má svoj príbeh - alebo skôr celý román.

© MS Werbung, Martina Raucher und Sebastian Graßl
© MS Werbung, Martina Raucher und Sebastian Graßl
© MS Werbung, Martina Raucher und Sebastian Graßl
© MS Werbung, Martina Raucher und Sebastian Graßl
© MS Werbung, Martina Raucher und Sebastian Graßl

V roku 1954 kúpila Antonia Fuchsová príborník od stolárskej dielne v Kienberg v bavorskom meste Chiemgau: v tej dobe to bol jednoduchý biely funkčný kus nábytku s nezničiteľnou linoleovou doskou ako pracovnou plochou. Po jej smrti na začiatku 90. rokov zdedila komodu jej vnučka Birgit Steinbergerová. Dodala mu nový vzhľad náterom v bavorskej bielej a modrej farbe a odvtedy používala nábytok ako príborník. Po 20 rokoch však príborník doslúžil a presťahoval sa do záhradného domčeka. Kým Birgitin brat Michael neobjavil tento zaujímavý kúsok a rozhodol sa: bola by škoda, keby naň iba sadal prach. Tým sa otvorila posledná kapitola v histórii kuchynského príborníka.

Michael Steinberger je majiteľom tesárske dielne Dorfhuber v Kienbergu: tradičnej rodinnej firmy, ktorá oslavuje svoje 150. výročie. A Steinberger je tesársky majster starej dobrej školy. Čo robí, robí starostlivo a s láskou pre detail, čo ho napadne, má hlavu a pätu. Preto najprv navrhol miniatúrny model, než nakoniec začal renovovať historický kus nábytku. Steinberger dodal telu moderný vzhľad pomocou vysokokvalitného laku na nábytok Aduro MDF-4in1 od spoločnosti ADLER v teplom oranžovom tóne, zatiaľ čo predná strana, tiež natretá bielou farbou Aduro MDF-4in1, dodáva príborníku ľahkosť. Farebná kombinácia je tiež poctou tesárskej obchodnej asociácii v Bavorsku, ktorej logo je oranžová kocka. Steinberger vyrobil čelá zásuviek a pracovnú dosku z lokálneho masívneho hruškového dreva, ktorému dodal s ADLER Legnopur potrebnú odolnosť. S pekne zrekonštruovaným kuchynským nábytkom Steinberger presvedčil nielen svoju rodinu, ale aj porotu súťaže Nábytok s príbehom, ktorá hlavnému tesárovi udelila prvú cenu za úspešnú renováciu. A ako bude vyzerať ďalšia kapitola príbehu tohto kúska? Michael Steinberger to zatiaľ nevie presne povedať - ale jedna vec je istá: Príborníka sa už rozhodne nevzdám!

© adler-lacke.com