Wir verwenden Cookies, um Ihnen den bestmöglichen Service zu bieten. Durch die weitere Nutzung der Seite erklären Sie sich damit einverstanden. Weitere Informationen.
OK

Príjemne s prírodou: v Bio-Hoteli pri jazere

Jazero Weissensee na úpätí Gailtalerských Álp je pokladom spomedzi korutánskych jazier – a najvyššie položeným jazerom krajiny. Dve tretiny jeho brehu sú ponechané v prirodzenom stave. Tu niečo budovať znamená prevziať zodpovednosť za prírodu. Projektant Helmut Perner tak urobil. Sám sa vykresľuje ako svojkého hráča a ubezpečuje: „ Udržateľnosť je pri projekte Bio-Vitalhotelu Weissenseerhof nielen holo módnym pojmom.“ Nové See-Spa hotela, ktorý plánoval Perner, bolo ocenené cenou Drevostavba Korutánska 2013.


29.10.2013

OCHRANA JE UDRŽATEĽNOSŤ

Úlohou bolo, k už existujúcej budove hotela pristaviť dvojpodlažný nízkoenergetický dom priamo pri vode. Spája  nové See-Spa hotela, ktoré celoročne prepája jazero s wellnesom. V zime slúži ako " kaďa so studenou vodou" pre saunu. 

 

Jednou z prísnych úradných podmienok pre ochranu prírody bolo, aby podstava stavby bola skonštruovaná pilótovou technikou, rámy boli z ocele a základové dosky z masívneho dreva. Ďalšou úlohou bolo ponechať vonkajší obklad z píleného  smrekovcového dreva bez povrchovej úpravy. Tomu sa Helmut Perner úspešne ubránil a úrady presvedčil, že porchovou úpravou chránené drevo má dlhšiu životnosť ako neupravené. Tak mohol fasádu zo smrekovca ošetriť s produktom Pullex Silverwood – ten sa už po mnoho rokov  teší dôvere architektov ako "tirorský ochrankár dreva" od firmy ADLER.

HODNOTNÝ VÝTVOR V REGIÓNE

Ďalej si dal Perner rovnako záležať na tom, aby dodávatelia a stavitelia boli domáci podnikatelia. Pretože aj to dôležitým faktorom udržateľnosti.  „Často sa pýtam, prečo miestne remeslá nemajú v našej spoločnosti väčší význam!“, hovorí Helmut Perner.

Jedným zo zúčastnených domácich podnikateľov bola firma Weissenseer Holz-System-Bau GmbH, ktorá  papierový projekt premenila na realitu za 4,5 mesiaca. Smrekovcová fasáda bola povrchovo úpravená už vo výrobe a to produktami Pullex Silverwood v odtieni Silber(strieborný) a Farblos(bezfarebný) zmiešanými v pomere 1:2.

 

Aj z vnútra boli použité farby a ochranné prostriedky z firmy ADLER: stolárstvo Reicht Wohnkultur z Gnasu vyhotovila  a so súhlasom interiérovej architektky DI Isabellou Müller-Fuchs a Helmuta Pernera povrchovo upravila s lakmi ADLER. „K našim silným stránkam patria špeciálne povrchy a keďže radi aj experimentujeme, bol tento projekt  pre nás obvlášť peknou výzvou “,  hovorí  Michaela Genser, projektová manažérka stolárstva Reicht. V celom objekte  See-Spa sa drsná, sčasti rustikálna haptika s peknými farbami a jasnými líniami premenila do architektúry a krásnej krajiny.

EFEKTNÝ BAR

Najmilším kúskom stolárstva Reicht je bar prevedení  „ADLER Used-Look“, špeciálnym efektom lakovania: „Do vyhotovenia baru sme vložili obzvlášť veľa energie. Konštrukciu sme vyhotovili z masívneho javorového dreva, pretože je svetlé a má obzvlášť  svetlé póry. Tyrkysovo-modrý odtieň definovala architektka, ktorý nám ADLER navzorkoval. Aby sme dosiali nezvyčajné povrchy, viacerí naši spolupracovníci skúšali najrôznejšie a najdivejšie techniky. Výsledkom je zhýralý píleno-sekaný efekt ktorý týmovou prácou zjemnel,  čím sa stal tak trochu jedinečný.“, rozpráva Michaela Genser. Laková vrstva pozostáva  z jednej vrstvy farebného moridla ADLER Aqua-Neoantik, jednej bezfarebnej vrstvy ADLER Ventopur v stupni lesku G10, jednej bielej lazúrovacej vrstvy ADLER Antikpatina, ktorá podtrhne priehlbiny po pílení a vrchnej vrstvy ADLER PUR-Naturmatt. To je bezfarebný lak vytvárajúci prirodzený efekt s obzvlášť príjemnou haptikou.

 

Tým sa uzatvára kruh všetkých určujúcich prirodzených charakterov tejto nezvyčajnej budovy. „Veľký význam prikladám tomu,  aby sa všetky moje projekty perfektne harmonicky zlievali. Stavať „s“ prírodou, šetrným spôsobom čerpať  naše zdroje a dosahovať  tú najvyššiu kvalitu je pre mňa tou najvyššou métou.“, zhrnie Helmut Perner svoj Projekt  a jeho realizáciu všetkými zúčastnenými.

POUŽITÝ MATERIÁL

Drevo zo smrekovca, pílené; ADLER Pullex Silverwood, 1:2 odtieň Silber a Farblos; masív z jaseňa; pre lakovanie s efektom: ADLER Aqua-Neoantik, ADLER Ventopur G10, ADLER Antikpatina Weiß a ADLER PUR-Naturmatt

Kontaktné údaje tlačového oddelenia
Claudia M. Berghofer
Tel.: +43 5242 6922-231
Napísať e-mailovú správu
Mgr. Stefanie Tobon Nova
Tel.: +43 5242 6922-232
Napísať e-mailovú správu

Zum ADLER Online-Shop: