© © Behnisch Architekten, Fotos: David Matthiessen

Izba s výhľadom

V mestečku Kolbermoor, ktoré sa nachádza neďaleko Rosenheimu v bavorskom alpskom podhorí, vzniká jeden z najzaujímavejších projektov bývania v regióne: na zelenej ploche „Parku pradiarne“ vzniká podľa plánov štúdia Behnisch Architekten deväť nadštandardných obytných domov, ktoré sú harmonicky začlenené do okolitého prostredia a vyznačujú sa mimoriadnym jazykom farieb a tvarov.

© © Behnisch Architekten, Fotos: David Matthiessen
© © Behnisch Architekten, Fotos: David Matthiessen
© © Behnisch Architekten, Fotos: David Matthiessen

História Kolbermooru je neoddeliteľne spätá s históriou starej pradiarne bavlny. Továreň založená v roku 1861 umožnila Kolbermooru počas niekoľkých desaťročí vyrásť z pokojnej dedinky v honosné mestečko. V nadväznosti na prekvitajúcu továreň nechali riaditelia založiť anglický krajinársky park – kúzelný raj, skrytý za vysokými múrmi a neprístupný obyvateľstvu. Ale to všetko už je dávno preč. V roku 1993 musela byť továreň uzavretá, park s bielizňou pustol – až do roku 2008, kedy sa do neho vrátil život: továrenská budova bola zrekonštruovaná a teraz sú v nej kancelárie a byty. Revitalizovaný bol aj park, ktorého južná časť teraz slúži ako rekreačná oblasť. Ako posledná fáza prestavby areálu vznikne do roku 2025 v piatich stavebných etapách mimoriadny projekt „Wohnen im Spinnereipark“ (Bývanie v parku pradiarne), ktorý plánuje spoločnosť Behnisch Architekten.

Obklopený svetlom

Architekti pre obytný komplex navrhli dva rozdielne typy budov: štyri polygonálne „Conradty domy“ odtieňujú areál od priľahlej ulice Conradty. Na juhu je päť „Y-domov“ pomenovaných podľa typického pôdorysu začlenených ako solitéry do urasteného parku tak, aby stromy a zeleň zostali zachované. Z konštrukcie jadra štyri- až šesťpodlažných domov vystupujú do zelene parku tri ramená. Podľa Floriana von Hayeka, partnera Behnisch Architekten, tento pôdorys poskytuje bytom dostatok svetla z troch strán. V chladnom období budova zachytáva energiu slnka, zatiaľ čo v lete poskytujú konzolové balkóny príjemný tieň. Pozdĺžne strany budov sú navrhnuté s uzavretou drevenou fasádou, ktorá je štruktúrovaná hravo usporiadanými oknami. Budova sa otvára dopredu preskleným priečelím od podlahy až k stropu a okolitými balkónmi, ktoré veľkoryso rozširujú obytný priestor. Diferencované usporiadanie balkónov zároveň umožňuje budovy harmonicky začleniť do okolitej parkovej krajiny.

V jednote s krajinou

Zadná odvetrávaná drevená fasáda Y-domov umožňuje harmonické a citlivé zasadenie obytných budov do parku. Spoločnosť Espermüller-Holzbau z Kaufbeurenu natrela hrubo pílený smrek vysokokvalitnou lazúrou na drevo ADLER Lignovit Platin v troch rôznych odtieňoch hnedej (Granatbraun, Braun a Puma) – odkaz na pocit a vzhľad okolitých stromov, ktoré vytvárajú opalizujúcu hru farieb v meniacom sa slnečnom svetle. Vertikálna štruktúra dreveného obloženia je v atraktívnom kontraste s výraznými horizontálnymi pásmi balkónových zábradlí, ktoré hravo završujú geometriu Y-domov vo voľne plynúcich, stúpajúcich a klesajúcich líniách. Mimoriadny dizajn, harmonický výber farieb a materiálov, harmonické spojenie s krajinou a v neposlednom rade zasadenie do udržateľne vybudovanej štvrte – s týmto mixom presvedčili návrhy Behnisch Architekten poroty Iconic Award, WAN Award a German Design Award, ktoré projekt ocenili ako vynikajúci príklad modernej bytovej architektúry.

© adler-lacke.com