Wir verwenden Cookies, um Ihnen den bestmöglichen Service zu bieten. Durch die weitere Nutzung der Seite erklären Sie sich damit einverstanden. Weitere Informationen.
OK

Prístavná budova Bregenz

Dobré nápady sa presadia

Prístavná budova Bregenz

NOVÝ ROZMACH V PRÍSTAVNEJ ŠTVRTI

Nápad, keď je dobrý, môže byť veľakrát ako vlna: nedá sa zastaviť. Tak to bolo aj v prípade novej prístavnej budovy v meste Bregenz. Jedinečná stavba vo veľkolepej forme, ktorá nemohla byť takmer realizovaná. Z referenda však vzišlo rozhodnutie: dnes nová prístavná budova stojí a obyvatelia Bregenzu sú nadšení svojou "vlnou Bregenz".

SYMFONIA Z BETÓNU, SKLA A DREVA

Niet divu, že ľuďom sa nový prístav páči. Ten už nemá byť len prekladiskom, ale pozýva k prežitiu voľného času. Jeho srdce tvorí "vlna" ktorú vytvorili architekti Nagel, Waibel, Spagolla, Ritsche a Steinmann. Prístavná budova je ľahká a otvorená s jemnou siluetou. 60 metrov dlhý, prehnutý betónový skelet vo forme listu spočíva na betónových nosníkoch. Budova je opláštená 80timi sklenenými krídlami, ktoré sú cez deň otvorené. Interiér, vyrobený z dreva a "plášť" budovy sa prelínajú vo všetkých častiach tejto organickej stavby. "Ústredná myšlienka bola, nezastavať plochu medzi mestom a jazerom, ale umiestniť budovu prístavu súbežne s veľkými loďami", hovorí architekt Elmar Nagel o svojej vízii usporiadania.

KOMPLETNE EKOLOGICKÉ

Pri realizácii venovali architekti velkú pozornosť šetrnému správaniu voči prírode. Preto vyberali všetky stavebné hmoty pre prístavnú budovu podla kritérií ekologickej náročnosti výroby. Aj systém chladenia a vykurovania šetrí energiu vďaka zemným absorbérom v základových pilieroch. Do ekologickej koncepcie zapadá aj to, že všetky drevené prvky sú povrchovo upravené produktami značky ADLER. Obloženie stien a stropov aj bar sú kompletne z duba. Produkty ADLER Legno-Öl a Pullex Plus-Lasur perfektne dokresľujú objekty, zhotovené stolárskym závodom Stolárstvo Frick / Burtscher a chráni ich pred slnkom, vetrom a počasím. "My sme predsa už nejakých 20, 30 rokov členmi fanklubu značky ADLER a vieme, že práve u takéhoto mnohostranného projektu sa na tieto produkty môžeme spoľahnút," hovorí Christof Frick zo stolárstva, ktoré zákazku realizovalo.

Informácie o projekte
Objekt
Budova prístavu ve meste Bregenz
Použité produkty
Projektant
Nägele, Waibel, Spagolla, Ritsch a Steinmann
Dokončenie
2010
Realizácia
Stolárstvo Frick / Burtscher Holz mit Technik Gmbh

Zum ADLER Online-Shop: