Wir verwenden Cookies, um Ihnen den bestmöglichen Service zu bieten. Durch die weitere Nutzung der Seite erklären Sie sich damit einverstanden. Weitere Informationen.
OK

Hasičská zbrojnica v meste Steinbach

Built to resist

Hasičská zbrojnica v meste Steinbach

Koho napadne taká myšlienka? Požiarna zbrojnica celá z dreva! Mohol to byť projektant-odpadlík, ktorý nemá poňatia o materiáloch? Chyba! Bol to sám hasič osobne : stolár a požiarnik v jednom- Franz Schmeißl, majiteľ firmy Baumfreund v Steinbachu, Horné Rakúsko.

IBA TO Z OKOLIA

Po dôkladnom zvažovaní bolo prekvapujúce, že Hornom Rakúsku ešte nikdy nestála požiarna zbrojnica celá z dreva. Napokon drevo nie je - pri správnej konštrukcii- v žiadnom prípade nebezpečnejšie na požiar ako ostatné druhy staviebných materiálov  a okrem toho je drevo najbližšie  sa vyskytujúca surovina Horného Rakúska. „Dve tretiny nášho chotára sú hory" vysvetľuje Franz Schmeißl. „ Všetko drevo na stavbu pochádza výlučne z okolitých lesov, od miestnych hospodárov. Je to jednoducho naša regionálna surovina.“  Stavba je vo všeobecnosti ukážkovým projektom lokálneho významu: drevo bolo napílené v miestnej píle Aitzetmüller, stolár Franz Bammer, ktorý vyrobil drevené obloženia, je zo susednej obce. Okrem toho je drevo ekologické: dorastá, nezaťažuje prostredie a je ideálne pre energetické stavby. Týmito argumetami presvedčil Franz Schmeißl vedenie projektu o výstavbe z dreva a to bolo aj východiskom pre vyhlásenie súťaže o architektonický projekt. Zvíťazili architekti z Linzu -Architekten Zellinger Gunhold & Partner. V spolupráci s umelcom Geraldom Lohningerom  vytvorili iba ak efektné garážové brány: na prvý pohľad sú to iba červené čiary, na druhý uvisíte nápis "Hasiči" a číslo tiesňového volania 122.

AŽ DO NAJVNÚTORNEJŠIEHO VNÚTRA

Ale čo sa v spojitosti s touto stavbou myslí pod výstavbou z dreva? Tu nejde o to, že sa nehorľavý betón obloží peknou fasádou z dreva. Tu ide o to, že celý dom je vybudovaný z dreva a to až do najmenších detailov: žiadne kovové skrutky,ale drevené kolíky držia požiarnu zbrojnicu v Steinbachu pokope. „ Výstavba komplet z dreva zaručuje priedušnosť a schopnosť stavby vyrovnávať vzdušnú vlhkosť“, vysvetľuje Franz Schmeiß.

 

Napriek tomu dostala vysoko funkčná budova vkusnú fasádu: strohá, striebristá stavba stojaca blízko kostola, evokuje rozkošnú kontrastnú hru medzi tradíciou a modernou. Vežový vodojem hasičov - samozrejme tiež z dreva - korešponduje s vežou kostola bez toho, aby ju napodobňoval. Strieborno-sivá povrchová úprava smrekovcového dreva pochádza z firmy ADLER a volá sa Pullex Silverwood. A hra tu pokračuje: na jednej strane pôsobí striebristý efekt moderne, na druhej strane pripomína drevo tradičných stodôl prirodzene zošednuté v dôsledku poveternosti  - akurát s tým, že drevo práve pred týmito vplyvmi prirodzene chráni.  Špeciálny odtieň Steinbacherskej požiarnej zbrojnice tvorí zmes  1:1:1-Pullex-Silverwood-odtiene Silber (strieborný), Altgrau (stará šeď) a Farblos (bezfarebný), ktorým bola fasáda zo smrekovca dvakrát natretá. 

AJ Z VNÚTRA

Nielen v najvnútornejšom vnútri, ale aj v interiéri udáva tón drevo. I tu stolár Schmeißl použil produkty ADLER : vnútorné steny chráni ADLER Lignovit UV 100, lazúra na báze vody, ktorá chráni svetlé ihličnaté dreviny v interiéri pred zožltnutím a stmavnutím v dôsledku pôsobenia svetla. Nábytky sú povrchovo upravené produktom blízkym prírode ADLER Legno-Öl  – od stola z čerešňového dreva s vkládkou z javora, cez všetky skrine a skrinky až po malú posádkovú kuchynku.

 

Ostáva len dúfať, že Franz Schmeißl a jeho kolegovia z dobrovoľnej hasičskej posádky mesta Steinbach strávia veľa času pri pití kávy a svoju prekrásnu, novú zbrojnicu budú opúšťať iba po cvičeniach.

Informácie o projekte
Objekt
Feuerwehrzentrale Steinbach, Oberösterreich
Použité produkty
Projektant
Architekt Zellinger Gunhold & Partner Künstler Gerald Lohninger
Realizácia
Zimmereibetrieb Franz Bammer

Zum ADLER Online-Shop: