© Treppenbau.ch AG
Nábytok

Po schodoch hore i dole

Či už stredná škola, ktorá potrebuje viac priestoru, alebo súkromný dom, v ktorom sa schodisko stáva reprezentatívnym kusom nábytku - nielen to, že výťah nevedie k úspechu, schodisko je tiež stále srdcom mnohých budov. Aby sme po nich mohli vyjsť hore, musíme dať jednu nohu pred druhú namiesto jednoduchého stlačenia tlačidla a ich stavba vyžaduje skutočné remeslo. Dva mimoriadne projekty zrealizovala spoločnosť Bausbau.ch AG z Toggenburg v kantóne St. Gallen.

© Treppenbau.ch AG
© Treppenbau.ch AG
© Treppenbau.ch AG
© Treppenbau.ch AG
© Treppenbau.ch AG

Schodisko na zamyslenie

Keď zvonček zazvoní v čase obeda, žiačky a žiaci v škole v Küsnacht začnú bežať, pretože vedia, že v jedálni nie je dostatok miest. Aspoň tak to bolo donedávna. Nad vstupným priestorom bola potom inštalovaná galéria a schodisko. „Budova by mala byť jednoduchá, ale s určitými detailmi, ktoré vedú žiakov k premýšľaniu,“  vysvetľuje Marie-Claude Bétrix z architektonickej kancelárie Bétrix & Consolascio Zurich. Staviteľ schodov preto zámerne nechal na podlahe galérie viditeľné určité statické spojenia. Bolo vytvorené eliptické schodisko so schodami voľne vystupujúcimi z parapetu. „Schodisko študentov uvíta a tí sú zvedaví na horné poschodie, ale tiež, premýšľajú 'o pocite chôdze po týchto, plávajúcich' schodoch,“ vysvetľuje riaditeľ Stairbau.ch Daniel Kern. Veľkou výzvou pre neho a jeho tím bol elipticky zakrivený vnútorný nosník navrhnutý architektom. Oceľové časti v nej ukryté sú zodpovedné za stabilitu schodov. Celé zaťaženie schodov je cez túto rímsu odklonené k podlahe a stropu. Pokiaľ ide o dizajn, bolo rozhodnuté použiť ľahký, pevný jaseň bez hnedého jadra, pre zvýraznenie schodiska od tmavej dubovej podlahy na prízemí. Aby to tak zostalo, všetky komponenty boli upravené Legno-Öl Weiß od ADLERu, ktorý je ideálny na schody s triedou sklzu R10 a utekajúcimi študentmi.

Unikátny pre súkromie

Daniel Kern je všeobecne fanúšikom ADLER Legno olejov, a preto ho tiež použil na neobvyklom dubovom schodisku v rodinnom dome. Štrukturálne požiadavky, charakter miestnosti a osobné nápady majiteľa sú základnými kameňmi, z ktorých vychádza návrh AD Architektur Design Gmbh Zurich pre voľne stojace otvorené schodisko. Zákazník chcel ľahké, jedinečné schodisko, ktoré by malo unikátnym spôsobom zvýrazniť nezameniteľný vstup,“ vysvetľuje Daniel Kern. „Pre úsporu hmotnosti sme vyrobili bočné dosky z akrylového skla, aby bolo možné minimalizovať zavesenie na výstupnej podeste. Objednávka tohto jedinečného kusu s priehľadnými  bočnými doskami a stúpajúca zakrivená predná časť vyrobená z masívneho dubu bola pre i nás niečo zvláštne. Na výrobu sedemmetrového centrálneho nosníka bolo vyžadované remeselné spracovanie a know-how, pretože kvôli jeho veľkosti nemohol byť opracovaný pomocou CNC stroja, ale musel byť zhotovený pomocou bežných stolárskych nástrojov. To sa muselo napasovať presne na milimeter, aby sa zábradlie vyrobené z CAM namontovalo na schody. Zvláštny vplyv na povrch mala aj špeciálna statika a konštrukcia schodiska: „Pretože pozdĺžny spoj prednej vzpery musel byť na stavenisku staticky zlepený, bolo výhodou, že bol povrch natretý,“ ​​hovorí Kern. Prebytočné lepidlo bolo jednoduché odbrúsiť, takže povrch bol naolejovaný bez zanechania zvyškov. Výsledok: dokonalé umelecké dielo so srdcom a dušou namiesto tlačidla a kábla.

www.treppenbau.ch

© adler-lacke.com