© RIWAG Türen AG
Okná & dvere

Dvere otvorené pre automatické lakovanie

Štyria riaditelia spoločnosti RIWAG Tür AG v Arth, švajčiarskom kantón Schwyz, mali jeden cieľ: dokonalý povrch. Na tento účel hľadali riešenia a našli dve: automatizovaný systém striekania farieb a UV lakovací systém od spoločnosti ADLER.

© RIWAG Türen AG
© RIWAG Türen AG
© RIWAG Türen AG

Jeden pracovný krok, všetky možnosti

Pri vstupe do výrobných hál spoločnosti RIWAG Tür AG to veľmi málo pripomína starú atmosféru v spoločnosti Meister-Edera, ktorá tu panovala po založení stolárstva v roku 1943. Všetko bliká, na podlahe neleží žiadna drevotrieska, halu zapĺňajú zvuky veľkých robotov. Iba príjemná vôňa dreva okamžite odhalí, že ultramoderné systémy spracúvajú najprirodzenejší materiál. Posledným úspechom automatizácie spoločnosti je systém lakovania, ktorý spĺňa všetky kroky. „Zvládli sme hlavné výzvy, ako je automatické stohovanie a odkladanie, integrované brúsenie a spojenie rôznych farebných cyklov v jednom pracovnom kroku. Systém je tiež plne integrovaný do automatizovaného dátového toku RIWAG,“ vysvetľuje Marco Contratto, spolumajiteľ a vedúci vývoja/IT. Snímač čiarových kódov načíta údaje do systému. Zohľadňujú sa všetky podrobnosti, od procesu mletia, cez použitie farieb až po dodaciu lehotu jednotlivých dverí. Jeden kus je vyrábaný v celom rozsahu, čo zaručuje maximálnu flexibilitu. Pretože sa zvnútra aj zvonka používajú rôzne náterové systémy, systém zabezpečuje povrchovú úpravu hlavne vnútorných povrchov. Zamestnanci naďalej lakujú vonkajšie povrchy ručne.

Cieľ bol dosiahnutý

„Projekt sme naplánovali a zrealizovali s nemeckým výrobcom strojov Robertom Bürkle GmbH. Všetkým zúčastneným sa rýchlo ukázalo, aká zložitá to bude úloha,“ hovorí Contratto. Vždy po hľadaní riešení, a nie nedostatkov, bol projekt úplným úspechom. Iba originálny systém náterov jednoducho nechcel pracovať v novom systéme. To je miesto, kde spoločnosť ADLER vstúpila do hry a čoskoro vyšlo najavo, že v najmodernejšej európskej lakovni na báze vody sa vyrábajú správne farby pre tento najmodernejší systém. RIWAG teraz nanáša UV lakovací systém na vodnej báze ADLER Pigmolux. Vďaka UV vytvrdzovaniu je možné diely naskladať okamžite. To šetrí veľa času, čo umožňuje spoločnosti RIWAG dodávať zákazníkom dvere a zárubne ešte rýchlejšie. Systém tak plní všetky vopred definované ciele k plnej spokojnosti. Na otázku, čo táto snaha priniesla, má Marco Contratto mnoho odpovedí: „Okrem krátkych dodacích lehôt, väčšej kapacity a flexibility a možnosti rýchlych zmien farieb systém zaujme stálou kvalitou povrchu. Miera chybovosti je prakticky nulová.“ Skutočnosť, že UV lak od spoločnosti ADLER je založený na báze vody, a preto je ekologický, robí z neho dokonalý produkt. RIWAG Tür AG tak dosiahol svoj cieľ: ponúka svojim zákazníkom dokonalý povrch.

 

www.riwag.ch

© adler-lacke.com