We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. Find out more.
OK

Naolejujte vaše drevo - tipy a triky ako na to!

Vhodnou alternatívou ku konvenčným lakom na ochranu drevených povrchov sú oleje. Prenikajú hlboko do dreva, neuzatvárajú póry, drevo pôsobí dokonale autenticky a aj sa tak správa. Priblížime vám, na čo by ste si mali dať pri olejovaní vášho nábytku alebo drevených podláh pozor, a aké oleje a možnosti prevedenia sú vám pri tejto voľbe k dispozícii.


09.02.2018

Poďme na to!

Príprava - čistenie

Silené znečistenia a mastnoty na olejovaných drevených plochách môžete veľmi jednoducho a efektívne odstrániť napr. pomocou hodnotného čistiaceho prostriedku Legno Reiniger. Nanášajte ho bavlnenou handričkou na znečistené miesto.

 

Príprava - brúsenie

Predtým ako začnete drevo olejovať, je potrebné plochy prebrúsiť. Len tak dokáže olej dobre preniknúť do dreva. Okrem toho tým odstránite aj eventuálne nečistoty a nerovnosti. Použite brúsny papier zrnitosti 180-220 alebo brúsne rúno a postupujte vždy v smere drevných vlákien.

Vybrúsené plochy následne dôkladne očistite, aby na nich neostal žiadny brúsny prach.

 

Olejované drevo - bezfarebné, biele alebo farebné prevedenie?

Pri výbere oleja si môžete vybrať medzi bezfarebnými alebo farebnými variantami. V prípade, že si želáte zachovať prirodzenosť farebného prevedenia vášho dreveného nábytku alebo podlahy, a chcete drevo len chrániť, použite bezfarebný olej Legno-Ol.  Pokiaľ si želáte dať drevu jemný mliečny nádych, siahnite po bielom odtieni Legno-Öl Weiß. Samozrejme, nič vám nestojí v ceste ani v prípade, že chcete vaše svetlé dubové parkety premeniť na trendy tmavú podlahu. V takom prípade máte k dispozícii farebné oleje ako Legno-Color.

 

Špeciálne oleje

Pokiaľ máte záujem o ekologické a prirodzené nátery, odporúčame vám vybrať si Legno-Hartwachsöl na báze prírodných voskov a olejov. Na ošetrenie kráľovnej spomedzi drevín - borovice limby - použite olej Legno-Zirbenöl, vyrobený zo 100% prírodného limbového oleja. Popritom ostávajú prirodzené vlastnosti borovice limby zachované, ako aj jej charakteristická vôňa.

 

Oleje v exteriéri

Aj v exteriéri môžete vaše drevo zušľachtiť a ošetriť pomocou olejov.

 

 

·         Na terasové podlahy a iné vodorovné plochy odporúčame použiť olej Pullex Bodenöl.

·         Na zvislé plochy drevených domčekov či obloženia stien je ideálnym riešením Pullex Holzöl.

·         Na ošetrenie dreveného záhradného nábytku je Pullex Teaköl tým správnym produktom.

 

Všetky tri produkty prenikajú hlboko do dreva a zabezpečujú vašim dreveným výrobkom spoľahlivú ochranu pred UV žiarením a poveternostnými vplyvmi.

 

Ošetrovanie a osvieženie povrchov

Aby vaše olejované drevené výrobky ostali čo najdlhšie ako nové, pravidelne ich každoročne ošetrujte pomocou ošetrujúceho oleja Legno-Pflegeöl

 

Účinne sa tak zbavíte ľahkého znečistenia. Poďakujú sa vám za to najmä mimoriadne zaťažované povrchy, akými sú napríklad jedálenské stoly alebo parketové podlahy. Vynikajúceho pomocníka na čistenie a ošetrovanie olejovaných plôch nájdete v podobe praktickej ošetrujúcej sady Legno-Pflegeset.

 

Tipy na spracovanie

Pracovné nástroje: Na nanášanie náteru odporúčame použiť štetec Solvamaxx-Pinsel. Vďaka svojim jemným štetinkám z polyesteru vám zabezpečí rovnomerný náter bez zanechanie šmúh. Na olejovanie drevených podláh použite valček alebo parketovú kefu. 

Prebytok oleja: Prebytok naneseného oleja na povrchu dreva nezabudnite okamžite zotrieť, v opačnom prípade by mohlo dôjsť k vzniku nepekných fľakov. Na tento účel sa najlepšie hodí bavlnená handrička.

Zum ADLER Online-Shop: