Wir verwenden Cookies, um Ihnen den bestmöglichen Service zu bieten. Durch die weitere Nutzung der Seite erklären Sie sich damit einverstanden. Weitere Informationen.
OK

Naolejujte vaše drevo - tipy a triky ako na to!

Vhodnou alternatívou ku konvenčným lakom na ochranu drevených povrchov sú oleje. Prenikajú hlboko do dreva, neuzatvárajú póry, drevo pôsobí dokonale autenticky a aj sa tak správa. Priblížime vám, na čo by ste si mali dať pri olejovaní vášho nábytku alebo drevených podláh pozor, a aké oleje a možnosti prevedenia sú vám pri tejto voľbe k dispozícii.


09.02.2018

Poďme na to!

Príprava - čistenie

Silené znečistenia a mastnoty na olejovaných drevených plochách môžete veľmi jednoducho a efektívne odstrániť napr. pomocou hodnotného čistiaceho prostriedku Legno Reiniger. Nanášajte ho bavlnenou handričkou na znečistené miesto.

 

Príprava - brúsenie

Predtým ako začnete drevo olejovať, je potrebné plochy prebrúsiť. Len tak dokáže olej dobre preniknúť do dreva. Okrem toho tým odstránite aj eventuálne nečistoty a nerovnosti. Použite brúsny papier zrnitosti 180-220 alebo brúsne rúno a postupujte vždy v smere drevných vlákien.

Vybrúsené plochy následne dôkladne očistite, aby na nich neostal žiadny brúsny prach.

 

Olejované drevo - bezfarebné, biele alebo farebné prevedenie?

Pri výbere oleja si môžete vybrať medzi bezfarebnými alebo farebnými variantami. V prípade, že si želáte zachovať prirodzenosť farebného prevedenia vášho dreveného nábytku alebo podlahy, a chcete drevo len chrániť, použite bezfarebný olej Legno-Ol.  Pokiaľ si želáte dať drevu jemný mliečny nádych, siahnite po bielom odtieni Legno-Öl Weiß. Samozrejme, nič vám nestojí v ceste ani v prípade, že chcete vaše svetlé dubové parkety premeniť na trendy tmavú podlahu. V takom prípade máte k dispozícii farebné oleje ako Legno-Color.

 

Špeciálne oleje

Pokiaľ máte záujem o ekologické a prirodzené nátery, odporúčame vám vybrať si Legno-Hartwachsöl na báze prírodných voskov a olejov. Na ošetrenie kráľovnej spomedzi drevín - borovice limby - použite olej Legno-Zirbenöl, vyrobený zo 100% prírodného limbového oleja. Popritom ostávajú prirodzené vlastnosti borovice limby zachované, ako aj jej charakteristická vôňa.

 

Oleje v exteriéri

Aj v exteriéri môžete vaše drevo zušľachtiť a ošetriť pomocou olejov.

 

 

·         Na terasové podlahy a iné vodorovné plochy odporúčame použiť olej Pullex Bodenöl.

·         Na zvislé plochy drevených domčekov či obloženia stien je ideálnym riešením Pullex Holzöl.

·         Na ošetrenie dreveného záhradného nábytku je Pullex Teaköl tým správnym produktom.

 

Všetky tri produkty prenikajú hlboko do dreva a zabezpečujú vašim dreveným výrobkom spoľahlivú ochranu pred UV žiarením a poveternostnými vplyvmi.

 

Ošetrovanie a osvieženie povrchov

Aby vaše olejované drevené výrobky ostali čo najdlhšie ako nové, pravidelne ich každoročne ošetrujte pomocou ošetrujúceho oleja Legno-Pflegeöl

 

Účinne sa tak zbavíte ľahkého znečistenia. Poďakujú sa vám za to najmä mimoriadne zaťažované povrchy, akými sú napríklad jedálenské stoly alebo parketové podlahy. Vynikajúceho pomocníka na čistenie a ošetrovanie olejovaných plôch nájdete v podobe praktickej ošetrujúcej sady Legno-Pflegeset.

 

Tipy na spracovanie

Pracovné nástroje: Na nanášanie náteru odporúčame použiť štetec Solvamaxx-Pinsel. Vďaka svojim jemným štetinkám z polyesteru vám zabezpečí rovnomerný náter bez zanechanie šmúh. Na olejovanie drevených podláh použite valček alebo parketovú kefu. 

Prebytok oleja: Prebytok naneseného oleja na povrchu dreva nezabudnite okamžite zotrieť, v opačnom prípade by mohlo dôjsť k vzniku nepekných fľakov. Na tento účel sa najlepšie hodí bavlnená handrička.

Zum ADLER Online-Shop: