We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. Find out more.
OK

Krajinská budova Innsbruck

Stromy pro úradníkov, práca v zeleni

ÁTRIÁ VYTVÁRAJÚ ATMOSFÉRU STREDOMORIA

V starom Ríme bolo átrium ústredné a zrejme najživšie miesto obytného domu. Prečo nie aj v modernom Tirolsku? Prečo nie aj v kancelárskej budove?

 

Takto zrejme uvažovali architekti Tom Frank a Tilman Probst z ateliéru FPA Architekten pri svojom návrhu "Krajinskej budovy 2" v Innsbrucku: v druhej administratívnej budove Vlády spolkovej krajiny Tirolsko naplánovali hneď tri átria.

 

Návrh presvedčil a v srdci Innsbrucku vznikla vysoko moderná stavba: 380 pracovných miest v jednej kancelárskej budove, pri ktorej nie je zvonku viditeľné, aká atmosféra Stredomoria vládne vnútri.

PORAST

Za uzavretým vonkajím frontom s hliníkovým obložením, ktoré pôsobí takmer chladne, prevláda otvorenosť: rôzne oddelenia sú zoskupené okolo troch zasklených átrií - takmer 20 metrov vysoké, ohromujúce svetlíky signalizujú jas a transparentnosť, pritom bodujú aj hospodárnosťou: perfektne vyrovnávajú teplotu a prispievajú tak k úspore nákladov na kúrenie alebo chladenie. Do kancelárií vniká dostatok denného svetla - a tiež zvedavé pohľady toho či onoho návštevníka: takto sa opticky realizuje "správa blízka občanovi". Zamestnancom sa zato ponúka pohľad, ktorý berie dych - na zmes rastlín, ktoré by v kancelárskom komplexe zrejme nikto nečakal: subtropické liany, popínavé rastliny, kamélie, ľan a papradie. Senzačným vrcholom rastlinnej ríše sú tri Nolin (slonie nohy) - každá je vysoká 10 metrov a váži takmer pol tony. Pocit Stredomoria uprostred Álp - priamo predo dverami kancelárie: práve tie možno ľubovoľne otvárať a zatvárať a vnáša to do úradu atmosféru átria.

DREVINA

Drevohliníkové okná na výšku miestnosti a posuvné dvere zo smrekovca zhotovil tradičný innsbrucký podnik Huter & Söhne. Bola to veľká zákazka: takmer 500 okien a 200 dverí! Výrobou sa zaoberalo v priemere 15 zamestnancov - v náročných obdobiach dokonca 30. "Predovšetkým osadzovanie zdvíhacích a posuvných dverí bolo namáhavé a zložité", vysvetľuje Klaus Klinar, vedúci stolárského oddelenia. "Prvky boli osádzané pred fasádu - v dôsledku toho bola potrebná špeciálna montáž." Všetko len nie zložitá bola naproti tomu voľba správnej povrchovej úpravy: "Sme už roky zákazníkmi spoločnosti ADLER, ich kvalita 1A nás presvedčila." Na smrekovec bol aplikovaný  Aquawood Lärchenöl , ktorý zabezpečuje prirodzenú optiku a tú najlepšiu ochranu. Dodáva oknám a dverám perfektný červeno-teplý  lesk. Ľahkosť juhu uprostred kancelárii. Klíma skoro ako v Ríme.

Informácie o projekte
Objekt
Krajinská budova 2 - Innsbruck
Investor
Spolková zem Tyrolsko
Použité produkty
Projektant
Architekti Frank & Probst
Dokončenie
2005
Realizácia
Huter & Söhne

Zum ADLER Online-Shop: