Wir verwenden Cookies, um Ihnen den bestmöglichen Service zu bieten. Durch die weitere Nutzung der Seite erklären Sie sich damit einverstanden. Weitere Informationen.
OK

Základná škola komplet z jedle

Najlepšie známky vďaka príjemnej pracovnej atmosfére

Základná škola komplet z jedle

LEPŠIA AKUSTIKA = VYŠŠIA KONCENTRÁCIA

Spomienky na školské roky? Len to nie! Prísni matematikári, zabudnuté domáce úlohy, usmolené chleby so syrom v desiatovom vrecku. A školská budova? Pochmúrna tehlová stavba s maličkými oknami z mliečneho skla. Betónová púšť ako školský dvor. Drsná kasárenská atmosféra miesto radostného prostredia pre učenie? Architektonickú zmenu do neutešeného školského prostredia teraz prináša nová základná škola v štajerskom Mönichwalde, dokončená podľa plánov Thomasa Heila, Stephana Hoinkesa, Bernda Federspiela z architektonického ateliéru dreiplus v lete 2009.

DRSNÝ OBAL, JEMNÉ JADRO

Za robustným vonkajším plášťom z neošetreného fasádneho betónu - perfektnou ochranou proti hluku z blízkej cesty I. triedy - sa vovnútri skrýva útulnosť a pohoda. Drevo od stropu po podlahu. Drevo všade, kam školákove oko dohliadne: Miestne jedle boli spracované do trojvrstvových dosiek.

 

3.000 metrov štvorcových ihličnanu teraz zdobí obidve triedy, viacúčelovú miestnosť, dieľňu, vedľajšie priestory, hudobné štúdio a 180 metrov štvorcových veľkú telocvičňu príp. sálu pre rôzne akcie. "Od začiatku bolo jasné, že pracujeme s drevom - Mönichwald leží v oblasti, ktorá je jednou z najbohatších na drevo v Rakúsku. Každý strom v škole pochádza tu z okolia", vysvetľuje Thomas Heil. Veľké okná privádzajú do školy veľa svetla a umožňujú náhľady do vnútra budovy.

ŠPIČKOVÁ AKUSTIKA

Jedľa to má v sebe: štajerská dielňa na nábytok Hutter Acustix z Birkfeldu, mala na starosti všetky stolárske práce a zaslúži si najlepšie známky za svoju vycibrenú akustickú koncepciu, založenú na vlastnom výskume a vedeckých poznatkoch: "K téme akustiky se doposiaľ pristupuje macošsky. Ale len v dobrej akustike sa môže človek dobre učiť", vysvetľuje Armin Hutter. Napríklad reflektory, skryté pred ľudským zrakom v stropoch tried, zaisťujú lepšiu zrozumiteľnosť reči.

 

Vzorec je jednoduchý: lepšia akustika = vyššie sústredenie + menej agresívneho potenciálu žiakov. "Úroveň základnej hlučnosti v škole je oveľa nižšia, teraz vládne príjemná pracovná atmosféra - a deti sú ako baránky", hovorí Hutter. Vyvážená akustická regulácia v telocvični príp. sále pre rôzne akcie zohľadňuje najrôznějšie požiadavky - a vedie zvuk správnymi cestami. Perfektná akustika je zaručená - či už pri loptových hrách alebo pri predstavení na javišti.

JEMNÉ ZAKONČENIE

Značka ADLER sa v Mönichwalde predviedla ako prémiant v povrchovej úprave: na jedľovom dreve bol prevedený základný náter celoobvodovým základným lakom ADLER Aqua-Soft CFB G50, ktorý zaisťuje jedinečnú transparentnosť a perfektnú kresbu pórov.

 

Ako vrchný lak bol aplikovaný Aquafeel CFB hlboko matný - tento vodou riediteľný lak zaručuje perfektnú ochranu pri každodennej prevádzke školy a súčasne zachováva zamatový a prírodný charakter dreva. A čo hovoria školáci na svoj nový prístrešok? "Prišli sme do neba" prehlásil prvý deň v škole jeden čerstvý prváčik. Biflovať sa v raji - kto by ešte mal na školu škaredé spomienky?

Informácie o projekte
Objekt
Základná škola v štajerskom Mönichwalde
Investor
Obec Mönichwald
Použité produkty
Projektant
Architektonický ateliér dreiplus
Dokončenie
2009
Realizácia
Nábytkárska dieľňa Hutter Acustix, Birkfeld

Zum ADLER Online-Shop: