Wir verwenden Cookies, um Ihnen den bestmöglichen Service zu bieten. Durch die weitere Nutzung der Seite erklären Sie sich damit einverstanden. Weitere Informationen.
OK

Nebeské miesto

V Česku tak blízko k milovanému Bohu

Nebeské miesto

Vzdušná miestnosť, jednoduchosť, veľkosť a prostota - tak sa dá predstaviť miesto, kde sa odovzdáva milovaný človek do božích rúk. Na ktorom  sú súčasne žiaľ, rozlúčka i šťastné spomienky. A takým miestom je novozriadený dom smútku v obci Červená Voda na severovýchode Česka, blízko poľských hraníc.

HARMÓNIA Z DREVA

"Na jar sme dostali úlohu zariadiť novopostavenú budovu domu smútku v obci Červená Voda", hovorí Jiří Kyral, ktorý bol so svojím stolárstvom Prointerier zodpovedný za vnútorné vybavenie. Obec chcela výstavbou nového domu smútku získať miesto pre stretnutia, miestnosť, ktorá umožní dôstojnú rozlúčku s milovaným človekom. Hneď bolo jasné, že do úvahy prichádzajú iba prírodné materiály, ktoré sú typické pre danú oblasť: drevo, kameň a sklo. Sklo je reminiscencia tradície sklárstva v minulosti. Ono skoro úplne otvára budovu, púšťa veľa slnečného svetla a umožňuje pohľad na umelecky stvárnené parkovisko, ktoré je pripojené k stavbe.

 

"Hlavnou požiadavkou bolo, skombinovať moderné stavebné prvky s prirodzenosťou drevených prvkov,aby sa dosiahla harmónia celku", hovorí pán Kyral. Spolu s architektami sa rozhodol pre  dub ako hlavný materiál. Ten totiž pochádza z okolitých lesov, ktoré obklopujú obec a prepožičiavajú stavbe autentický ráz. Ponad sa vznášajú guľovité lampy, ktoré rozdávajú ukľudňujúce svetlo ako hviezdy. Ľahko ohnutá strecha sa klenie  nad malou halou ako nebeský oblúk.

AKO V ABRAHÁMOVOM LONE

Lavice boli inšpirované masívnymi lavicami starých kostolov, v ktorých sa návštevník cíti tak bezpečne. Aby to bolo možné dosiahnuť, zvolil pán Kyral netypický spôsob. Jednotlivé dubové hranoly systematicky spojil  a vytvoril tým charakteristickú konštrukciu.Tento spôsob použil aj pri výrobe brány.

 

"Aby sme dosiahli prirodzený charakter dreva, nepoužili sme žiadne moridlo", tvrdí pán Kyral. "Namiesto toho sme sa rozhodli pre dvojnásobný nános ADLER PUR-Antiscratch. Ten nie je iba extrémne odolný, ale aj komfortne spracovateľný. Prvá vrstva-neriedená zabráni tomu, aby sa vlákna vzpriamili a tým sa uľahčí medzibrúsenie. Aby sme dosiahli peknú kresbu a charakter dreva, pre vrchnú vrstvu sme PUR-Antiscratch zriedili v pomere 1:5" Tak sú lavice chránené pred oderom a zachovaný je aj prirodzený charakter dreva. A vďaka zableným sedákom sedia návštevníci tohto českého domu smútku ako v Abrahámovom lone.

Informácie o projekte
Objekt
Kostol v Červenej Vode
Investor
Obec Červená Voda
Použité produkty
Projektant
Stolárstvo Prointerier
Realizácia
Stolárstvo Prointerier

Zum ADLER Online-Shop: