Wir verwenden Cookies, um Ihnen den bestmöglichen Service zu bieten. Durch die weitere Nutzung der Seite erklären Sie sich damit einverstanden. Weitere Informationen.
OK

Mozartov rodný dom

Nábytková mágia namiesto muzeálnej zatuchliny

Mozartov rodný dom

 DOM PLNÝ HUDBY

Túto adresu vynechá len málokto. Nemôže ju vynechať žiadna skupina japonských turistov, žiadna školská exkurzia, a už vôbec žiadny priaznivec hudby a milovník opery. Na Getreidegasse 9. Nádherný dom uprostred salzburgského Starého mesta. Mozartov rodný dom. Je neprehliadnuteľný: žltý ako slnko so zlatým písmom. Dom plný hudby. Samé menuety a melódie.

 

Samý Mozart. Hudobný génius tu žil so svojou rodinou 26 rokov. A jeho duch je citeľný v každom zákutí. Celkom dole vo forme suvenírov ako je Mozartov likér alebo hrnčeky s Mozartom, na troch poschodiach nad tým zriadila Mezinárodná nadácia Mozarteum dom ako múzeum.

RUBÍNOVO ČERVENÁ SYMFÓNIA

Perfektnú skladbu predstavuje predovšetkým 2. poschodie: Thomas Wizany, architekt a karikatúrista, tam usporiadal výstavu o Mozartovej javiskovej tvorbe. Pri realizácií výstavy preukázal cit pre takt.

 

Chcel zachovať jednoduchý pôvab historických priestorov - hlavne jednoducho omietnutú stenu. Súčasne chcel vytvoriť niečo, čo sa hodí k Mozartovej hudbe. Niečo čo symbolizuje pohyb: červené, vlnité prvky sa vinú troma miestnosťami a uvádzajú návštevníka každým krokom do hudobného rozochvenia. A vytvárajú - doslova - červenú niť. A len akoby mimochodom má vlnitý tvar aj praktický účel: "Takto sme mohli do malých miestností umiestniť viac exponátov."

AKCENTY S VESELÝMI FARBAMI

U týchto "druhých stien" sú umiestnené vitríny, zásuvky a kukátka na modely javísk, najcennejšie exponáty sú pre budúce generácie (a pred nimi) chránené sklom. Stolárskou taktovkou máva východoštajerská firma Prödl.

 

Ohybné dosky MDF boli (vlnovite) vytvarované: "Čo vo výstavnej sále vyzerá jednoducho a plynulo, bola tvrdá práca. Ale tá námaha sa vyplatila", vysvetľuje konateľ Jozef Prödl. Voľba farby bola "správne rozhodnutie" architekta, správny (farebný) tón vystihli špecialisti spoločnosti ADLER: Povrchy boli upravené produktom Pigmopur , ktorý zaručuje vysokú kryciu schopnosť a perfektný vzhľad. Prvé husle hrajú silná rubínová červená, vzdušne ľahká tyrkysová a ušľachtilá antracitová, hlboko matný efekt zaisťuje Legnopur G10 ako vrchný lak.

VIRTUÁLNA VITRÍNA

High-tech vrcholom výstavy je priechod tromi videoprojekciami. Návštevník do nich "vkĺzne" a zažije premenu modelov na reálnom javisku v troch operných produkciách. Zvonka klasický antracit, vo vnútri ušľachtilé zlato: Audiovizuálny zážitok v súkromnom divadelnom priestore dostane slávnostný charakter. A hodí sa tak ku vzrušujúcemu celkovému dojmu: kusy nábytku a hudobné kusy v Mozartovom dome - zmyselný a dynamický zážitok pre oči a uši!

Informácie o projekte
Objekt
Mozartov rodný dom v salzburgskej Getreidegasse
Investor
Medzinárodná nadácia Mozarteum
Použité produkty
Projektant
Thomas Wizany
Realizácia
Firma Prödl

Zum ADLER Online-Shop: