Wir verwenden Cookies, um Ihnen den bestmöglichen Service zu bieten. Durch die weitere Nutzung der Seite erklären Sie sich damit einverstanden. Weitere Informationen.
OK

Dom spájajúci prítomnosť a minulosť

Dom spájajúci prítomnosť a minulosť

Pri pohľade na tento dom by nikto neuveril, že bol postavený v roku 1960. Svojou jasnou formou a elegantnou, striebristou fasádou z dreva vyzerá oveľa modernejšie. V skutočnosti môže tento dom v Steiermarku za svoj nezameniteľný charakter ďakovať omladzujúcej prestavbe, pod ktorú sa podpísali Bergwerk Architekten ZT GmbH v Grazi a firma Pichler Holzbau z Flöcking / Gleisdorf.

 

Otvorené zjednotenie

Nedotknuté zostali vlastne len pivničné priestory.Prízemie nechali investori energeticky a kvalitatívne kompletne sanovať. Investor je vlastne sám architekt Jürgen Trixl so svojou manželkou. Spolu so stolárskym majstrom naplánovali  svoj nový domov. Privítajú Vás jednoramenné schody, ktoré vedú do vstupného priestoru prekrytého terasou. Ten je ňou príjemne tienený a chránený pred počasím, pričom slúži aj ako miesto pre posedenie. 

V prízemí sa spájajú masívna stavebná časť tvaru L a drevená časť  do centrálneho vretenového schodiska. Zjednotenie prebehlo aj vo vnútri: medzi jedálňou a kuchyňou chýba stena a teraz spolu s obývačkou a vstupnou časťou tvoria otvorenú obytnú zónu. Terasa na východnej strane bola rozšírená a obyvateľom tak umožňuje užívať si prvé ranné lúče. 

 

Drevená nadstavba

Zvláštnu pozornosť si zaslúži horné poschodie: to staré bolo kompletne odbúrané a nahradené nadstavbou z dreva. Centrálna, otvorená miestnosť na tomto poschodí slúži ako domáca kancelária s knižnicou, zároveň aj ako miesto pre relax s pekným výhľadom. Južné predĺženie obytnej zóny, ktoré zvonka pôsobí, akoby mal dom okuliare, ukrýva vo vnútri moderné miesto pre sedenie a čítanie s nádherným výhľadom. Vo východnej časti sú  od otvorenej časti akusticky i opticky úmyselne oddelené tri miestnosti- spálne tu poskytujú dostatočné ticho a odpočinok. Na západnej strane otvára kúpeľna cez veľkú presklenú plochu výhľad do okolia. Večerná terasa dopĺňa mnohotvárny luxus, ktorý ponúka tú správnu terasu na akúkoľvek časť dňa. 

 

Pútavá farebnosť

Zvonka udávajú tieto terasy spolu s "okuliarmi" budove ráz a charakter fasády: tá sa skladá z rôzne širokých, zvislých dosiek zo smrekového dreva, ktoré boli perfektne naimpregnované s Pullex Silverwood v odtieni Aluminiumgrau. Lazúra chráni drevo pred vplyvmi počasia, vytvorí ale predčasný, pekný striebristý výzor zvetralého dreva- rovnomerný a dlhodobo pekný. „Pullex Silverwood vytvorí pútavé sfarbenie domu, ktoré sá v závislosti od osvetlenia mení", básni architekt a investor v jednom Jürgen Trixl. Medzi drevinami sa leskne čierny Stamisol Windpapier a vytvára tak dodatočné akcenty.  

Viera v drevo bola jasná: všetky stavebné diely, ktoré konštrukčne pozostávali z dreva, majú aj  fasádu z dreva. Murovaná, stávajúca časť zo 60-tych rokov má naopak omietku, aby aj história domu zostala živá a viditeľná. Zjednotenie minulosti a moderny na tej najvyššej esteticke úrovni.

Informácie o projekte
Objekt
Wohnhaus in der Steiermark
Investor
Architekt Jürgen Trixl
Použité produkty
Projektant
Bergwerk Architekten ZT GmbH
Realizácia
Pichler Holzbau

Zum ADLER Online-Shop: