Wir verwenden Cookies, um Ihnen den bestmöglichen Service zu bieten. Durch die weitere Nutzung der Seite erklären Sie sich damit einverstanden. Weitere Informationen.
OK

Elefantastický domov - Príroda stretne architektúru

Sedem ázijských hrubokožcov žije toho času v ZOO Zürich a potrebujú miesto!Veľa miesta! Predsa ide o najväčších obyvateľov ZOO. Takže „gigantická“ úloha pre architektov, ktorí nový domov pre sloniu rodinku museli navrhnúť. Od začiatku bolo jasné, že tento domov musí byť nielen gigantický, ale aj tak "natur", ako sa len dá: celkový koncept od krajiny až po architektúru. Výsledok zodpovedá modernej zoo-filozofii a druhovému chovu zvierat, ktoré sa odvíjajú od vegetácie v thajskom národnom parku Kaeng Krachan, ktorý je aj pomenovateľom novozriadeného slonieho parku.


14.10.2014

PRÍRODA POD STRECHOU

Východiskom bola  vzrušujúca výzva pre švajčiarsku kanceláriu  Markus Schietsch Architekten , ktorá vyhrala  medzinárodne vypísanú súťaž na tento projekt. V rámci rozhodnutia pracovať s drevom, orientovali  sa architekti vo výbere formy slonieho domova na svet rastlín a zvierat.  Vzrušujúcim elementom  v júni 2014 dokončeného "natur" domu je strecha s rozlohou 6800 metrov štvorcových zhotovená z trojvrstvových  dosiek zo smrekového dreva. Napriek svojej veľkosti  drevená "škrupina" decentne zapadla do okolitej krajiny. Hory a stavba splynuli do symbiózy; v popredí stojí nenarušený prírodný zážitok - pre človeka i zvieratá.  

SVETLO A TIEŇ

Strecha a fasáda vytvárajú vzdušný príkrov, v ktorom návštevníci  tohto slonieho sveta  môžu  slony pozorovať akoby z divokej dráhy, dokonca  zblízka aj keď sa kúpu. Akoby lístková strecha tropického lesa filtruje lamelová strešná konštrukcia slnečné svetlo a vytvára pôsobivé hry svetla a tieňa. Aj samotná optika strechy je menlivá vďaka charakteristickej lazúre, ktorou je smrekové drevo povrchovo upravené.  „Decentne sme zmiešali bezfarebný ADLER Lignovit Lasur  s farebnými pigmentami a so strieborne sa trblietajúcim ADLER Lignovit Platin a tým dosiahli živý a podľa uhla dopadu svetla menlivý vzhľad“, vysvetľuje vedúci projektu  architekt Philipp Heidemann. Okrem prirodzene pôsobiacej tenkovrstvej lazúry Lignovit boli architekti nadšení z fantastickej starostlivosti tímu ADLER: „ Individuálna receptúra odtieňa lazúry pre spodnú stranu strechy a fasády domu slonov bola vyvinutá rozsiahlym procesom vzorkovania“, hovorí Heidemann. Na  hranách strechy doplnil striebristý look Pullex Silverwood . To, že je táto na pohľad vznášajúca sa, 80 metrov široká strecha, naozaj ťažkým kúskom, sa vďaka jej sieťovanej konštrukcii nechce nikomu ani veriť- podobne ako aj jej obyvateľom, ktorí sa napriek svojej váhe po svojom novom domove prechádzajú ľahkým krokom.

 

K produktom: ADLER ochrana dreva v exteriéri

Kontaktné údaje tlačového oddelenia
Claudia M. Berghofer
Tel.: +43 5242 6922-231
Napísať e-mailovú správu

Zum ADLER Online-Shop: