We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. Find out more.
OK

Bezfarebný vysoký lesk

Zrkadielko, zrkadielko povedz že mi - kto má najkrajší vysoký lesk ?


03.09.2014

Čerešňa, slivka, vlašský orech: "look" vysokého lesku u ušľachtilých drevín sa tu opäť zastavil a pre lakýrnikov predstavuje výzvu: pretože iba čisté, trpezlivé a precízne práce  garantujú perfektný výsledok. ADLER  poradí krok za krokom, na čo treba pri bezfarebnom vysokom lakovaní dávať pozor.

 

Správny podklad

Každé drevo je možné nalakovať do vysokého lesku. Samozrejme obzvlášť pekný výsledok je na ušľachtilých, žilnatých, tmavých drevinách.  ADLER- technik Klaus Moser sa rozhodol pre čerešňovú dýhu.  

 

Krok 1 – Morenie

Pomocou  moridla ADLER Aqua-Classic v odtieni Bernstein  dodá čerešni Klaus Moser určité, ušľachtilé "niečo".

 

Krok 2 – Plnenie

Predpokladom pre bezchybný vysoký lesk sú dobre vyplnené plochy. Podľa druhu a pórovitosti použitej dreviny je potrebných menej alebo viac vrstiev plniča ADLER PUR-Füllgrund . V tomto prípade bude potrebné naniesť tri až šesť vrstiev, tie prvé trochu redšie (menej sýte), aby sa predišlo bublinám, tie ďalšie sýte. Po každom nánose  je potrebný čas schnutia minimálne 5 hodín. Pri viacerých vrstvách sa doba schnutia medzi jednotlivými aplikáciami predlžuje.

 

Krok 3 – Medzibrúsenia

Každá plniaca vrstva sa pred ďalším nánosom musí prebrúsiť.  Obvykle sa v praxi používa excentrická brúska (ale pozor: neprebrúsiť!), zrnitosť je pritom stále jemnejšia: od 320 pre prvú vrstvu až po 500 pre tú tretiu.  „ Nesmú zostať žiadne lesklé miesta, to by neskôr bolo vidno", hovorí Klaus Moser. Posledné brúsenie sa odporúča urobiť ručne pozdĺž vlákien, pretože od excentrickej brúsky by mohli ostať kruhové ryhy.

 

Krok 3a – Čistenie

Prv než budete pokračovať v práci a nanášať lesklý lak, plochy od brúsneho prachu starostlivo očistite pomocou vzduchového prúdu a špeciálnej, prach viažúcej handry !

 

Krok 4 – lakovanie s vysokým leskom

Klaus Moser tu nanesie dve vrstvy PUR-Glanzlack . Prvú vrstvu treba nechať schnúť asi tri hodiny, potom naniesť druhú vrstvu. Bez medzibrúsenia! Kým sa môže povrch leštiť, musí sa dodržať doba schnutia minimálne tri dni. 

 

Krok 5 – Brúsenie za mokra

Keď je lesklý lak (PUR Glanzlack) uschnutý, vyzerá to už naozaj dobre - predovšetkým vtedy, keď pracujete bez prachu. Kto chce ale naozaj perfektný vysoký lesk, ešte neprestáva, ale pokračuje leštením.  Najprv sa brúsi na mokro: rozprášte vodu na plochu a postupne vybrúste zrnitosťami 1000, 1500 a 2000.

 

Krok 6 – Leštenie

Najprv na plochu naniesť hrubý leštiacu pastu a leštiť s baraním rúnom; potom to isté zopakovať jemnou leštiacou pastou a penou. Pozostatok  od leštiacej pasty odstrániť mikrovláknovou handrou a nakoniec, najlepšie ručne, vyleštiť politúrou na vysoký lesk.  Odporúčané leštiace látky nájdete v našej smernici.

 

Výsledok

ADLER-technik Klaus Moser v zrkadle výsledku. Vyučený stolár pracuje u nás už 12 rokov v oddelení ADLER-aplikačnej techniky pre nábytkárstvo a tu nám ukázal, ako sa dostať k lesklému výsledku.  

 

Použité produkty

Čerešňová dýha

ADLER Aqua-Classic Beize, odtieň Bernstein

ADLER PUR-Füllgrund

ADLER PUR-Glanzlack

Zum ADLER Online-Shop: